24 Nisan 2024 Çarşamba

BMG'den Ecevit Piroğlu için çağrı: Yaşamı risk altında

Sırbistan-Türkiye arasındaki kirli pazarlıklar nedeniyle 34 aydır Sırbistan’da rehin tutulan ve buna karşı açlık grevine başlayan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu’nun açlık grevinin 52. gününde hayati riskinin başladığını kaydeden Birleşik Mücadele Güçleri, "Hayatı risk altında olan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu için Türkiye demokratik kamuoyunu, hukukçuları, hekimleri, siyasi partileri, insan hakları savunucularını ve duyarlı herkesi Ecevit Pİroğlu’na ses olmaya, Sırbistan hükümetine çağrı yapmaya davet ediyoruz" dedi. 

Enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu’nun yaşamının risk altında olduğunu kaydeden Birleşik Mücadele Güçleri, kamuoyuna Sırbistan Hükümetine baskı yapmaya çağırdı. "Ecevit Piroğlu’nun yaşamı risk altında! Sırbistan bu hukuksuzluğa son ver" başlıklı açıklamada, 34 aydır Sırbistan’da rehin tutulan Piroğlu’nun 2. kez girdiği açlık grevi direnişinin 52. gününde olduğu ve hayati riskinin başladığı kaydedildi.

AÇLIK GREVİNİN 52. GÜNÜNDE VE HAYATİ RİSKİ BAŞLADI
Gezi eylemlerinin öncüsü ve Rojava’da IŞİD çetelerine karşı enternasyonal mücadelenin önemli isimlerinden biri olan Ecevit Piroğlu’nun Türkiye-Sırbistan ortaklığında rehin tutulmasının kabul edilemeyeceğinin vurgulandığı açıklama şöyle devam etti: "34 ay önce Ecevit Piroğlu’nun Sırbistan’da gözaltına alınmasıyla başlayan hukuksuzluk Türkiye’nin iade taleplerinin uluslararası hukuk ve Sırbistan iç hukukunda ret edilmiş olmasına rağmen sürüyor. MİT’in kaçırma girişimleri, Sırbistan yerel mahkemesinin 2 defa  hukuksuzca verdiği iade kararları dünya demokratik kamuoyunun, devrimcilerin eylemleri ve Ecevit Piroğlu’nun 136 gün süren açlık grevi direnişi ile yenildi. Şu anda hakkında hiçbir tutuklama kararı bulunmamasına rağmen Türkiye’nin baskısı ile Sırbistan hükümeti tarafından rehin tutuluyor. Bu hukuksuzluğu da kırmak adına yeniden açlık grevine başlayan Ecevit Piroğlu, ikinci açlık grevinin 52. gününde.

'SIRBİSTAN BU HUKUKSUZLUĞA SON VER’
"Hayatı risk altında olan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu için Türkiye demokratik kamuoyunu, hukukçuları, hekimleri, siyasi partileri, insan hakları savunucularını ve duyarlı herkesi Ecevit Pİroğlu’na ses olmaya, Sırbistan hükümetine çağrı yapmaya davet ediyoruz. Ecevit Piroğlu’na özgürlük! Sırbistan bu hukuksuzluğa son ver!"