27 Mayıs 2024 Pazartesi

KNK: Erdoğan'ın yeni savaşı tüm Ortadoğu'yu tehdit ediyor

Erdoğan'ın Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi'ne ziyaretine ilişkin açıklama yapan KNK, "Erdoğan'ın geliştirmek istediği yeni savaş tüm Ortadoğu için tehlike arz ediyor" diye kaydetti.

Kürdistan Ulusal Kongresi Dış İlişkiler Komisyonu, Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'ın Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi'nde gerçekleştirdiği ziyaretlere dair açıklama yaptı. Açıklamada, 22 Nisan'da Türkiye'nin Metîna'ya dönük yeni bir saldırı başlattığı hatırlatılarak, "Türkiye'de 31 Mart'ta yapılan son yerel seçimlerde, Kürtler ve demokratik güçler, büyük bir yenilgiye uğrayan Erdoğan'a net bir şekilde 'hayır' dedi. Otoriter bir rejim olarak Erdoğan, militarizme dayanan saldırgan bir iç ve dış politika izlemektedir. Bunun başlıca nedeni Türkiye, Irak ve Suriye'de Kürtlere karşı yürütülen savaştır. Erdoğan'ın geliştirmek istediği yeni savaş tüm Ortadoğu için tehlike arz ediyor" denildi.

'BU SAVAŞ IRAK'IN ONAYIYLA YÜRÜTÜLÜYOR'
Erdoğan'ın iktidarını korumak için Kürtlere yeni bir savaş başlattığı ifade edilen açıklamada, "Irak'a gitmeden önce Erdoğan, yeni bir askeri işbirliği yapmasına izin vermesi için Irak'ı büyük bir baskı altına aldı. Ankara ve Bağdat arasında haftalar öncesinden başlayan yoğun diplomatik trafiğin amacı Irak'ın sınırları içerisinde bulunan Güney Kürdistan topraklarının işgaline yeşil ışık yakmak ve Türkiye'nin kontrol alanlarını genişletmekti. İşgal operasyonun Bağdat ziyaretinden birkaç gün önce başlatılması kasıtlıdır. İşgal saldırısının bu tarihe denk getirilmesinin birinci nedeni Irak'a 'ne istersem yaparım' mesajı vermek. İkincisi, Irak ve Suriye'yi Yeni Osmanlı sınırları olarak gördüğü için kendi egemenliğini dayatmak. Üçüncüsü, Irak'ı suç ortağı yapmaktır. Dördüncü neden ise bu savaşın Irak'ın onayıyla yürütüldüğünü uluslararası alana duyurmaktır" ifadeleri kullanıldı.

'ERDOĞAN KÜRT COĞRAFYASI ÜZERİNDEN EKONOMİK KRİZİ AÇMAK İSTİYOR'
Irak'a yönelik şantaj maddelerinden birisinin de su olduğu kaydedilen açıklamada, "Zira Türkiye Irak'a hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu suyu sağlayan Fırat Nehri'ni barajlar yoluyla kontrol altına alıyor ve suyu kısıtlıyor. Erdoğan ayrıca ekonomik krizden çıkış yolu olarak Basra'daki El Faw Limanı'ndan Irak ve Türkiye'deki Kürt coğrafyası üzerinden Avrupa'ya uzanan ticaret yolunu açmak istiyor. Yine Erdoğan'ın Hewlêr'e yaptığı ziyaret ve KDP'nin önde gelen temsilcileriyle görüşmesi, kamuoyuna Kürtlerle bir sorunu olmadığını göstermeyi amaçlıyor" denildi.

'KAN DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN ACİL ÖNLEM ALINMALI'
Açıklama şöyle devam etti: "Türkiye'nin Kürt sorununu çözememesi, ülkeyi tam bir iflasa sürükleyecektir. Türkiye'nin işgallerine, savaş suçlarına ve istikrarsızlığına ortak olmak yerine, 2013-2015 yılları arasında PKK ile Erdoğan rejimi arasında bir diyalog sürecine aracılık eden Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile müzakere masasına dönmesi için Türkiye'ye baskı yapmak daha iyi bir alternatiftir. Bu süreç uluslararası alanda memnuniyetle karşılandı ve Kürt sorununu çözerek Türkiye'yi istikrara kavuşturacaktı. Bu nedenle, başta Irak hükümeti olmak üzere ABD, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi daha fazla kan dökülmesini önlemek için acil tedbirler almalıdır."