30 Haziran 2022 Perşembe

Suriye, Erdoğan'ın işgal tehdidini 'savaş suçu' olarak nitelendirdi

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rojava'ya yönelik işgal tehdidine ilişkin BM'ye mektup gönderdi. Bakanlık, Erdoğan'ın açıklamalarını "savaş suçu" olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 23 Mayıs günü gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında 'yeni güvenli bölge' ve Rojava'ya yönelik işgal saldırısı tehdidine Suriye'den yanıt geldi.

Erdoğan açıklamasında, "güney sınırı boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturulacağını" söyleyerek yeni işgal saldırısı tehdidinde bulunmuştu.

Suriye Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, verilen yeni operasyon sinyaline tepki göstererek Birleşmiş Milletler'e mektup yazdı.

Bakanlık, BM Genel Sekreterliği'ne ve Güvenlik Konseyi'ne mektup gönderdiklerini duyurarak, Türkiye'nin eylemleri "gayrımeşru" olarak nitelendi. Açıklamada, güvenli bölgeler için "saldırgan bir sömürgeci eylem" denilirken, Türkiye'nin bu yolla "Suriye içinde terörü desteklemeye devam etmek istediği" belirtildi. Suriye Dışişleri, Suriye topraklarındaki bu tür adımların "savaş suçu ve insanlığa karşı suç olarak tanımlanabileceği" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada, "Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da atmaya başlıyoruz" demişti. Erdoğan, "Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz, istihbaratımız hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır" ifadelerini kullanmıştı.