21 Ekim 2020 Çarşamba

Paris'te öğretmenin öldürülmesi olayı: 9 kişi gözaltında

Paris'te sınıfta öğrencilerine Hz. Muhammed karikatürü gösterdiği iddiasıyla tarih öğretmeninin öldürülmesine ilişkin 9 kişi gözaltına alındı.

Fransa'nın başkenti Paris'in kuzey batısındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde bir öğretmen 16 Ekim'de öldürülmüştü.

BBC Türkçe'nin haberine göre, sınıfta öğrencilerine Hazreti Muhammed karikatürü gösterdiği iddia edilen öğretmeni okul çıkışında öldüren saldırganın 18 yaşında bir erkek olduğu açıklanmıştı.

Fransa'da basın, öğretmenin öldürülmeden önce günlerce tehdit aldığını ve soruşturma kapsamında dokuz kişinin gözaltına alındığını yazdı.

Saldırıya ilişkin başlatılan soruşturma sürüyor.

Saldırıya ilişkin bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "İslamcı bir terör saldırısı" dedi. Macron, öğretmenin ifade özgürlüğünü öğrettiği için öldürüldüğünü belirtti ve "Kazanamayacaklar… Harekete geçeceğiz" dedi.

Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, öğretmenin öldürülmesinin ‘Fransa Cumhuriyeti'ne düzenlenmiş bir saldırı' olduğunu ifade etti.

Fransa Parlamentosu'nun alt kanadı Ulusal Meclis'te milletvekilleri, oturum sırasında öldürülen öğretmen için saygı duruşunda bulundu