27 Eylül 2020 Pazar

Özerk Yönetim: Suikastlarla halklar arasında fitne çıkarılmak isteniyor

El Igêdat aşireti şeyhinin katledilmesine ilişkin açıklama yapan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, "Deyr ez Zor'da meydana gelen bu olayın amacı halklar arasında fitne çıkarmaktır. Bu cinayetin ardında Özerk Yönetim projesinin düşmanları vardır ve cinayeti, Özerk Yönetim ile DSG'nin üzerine atmak istiyorlar" diye belirtti.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, El Igêdat aşireti şeyhine yapılan saldırının, bölge halkları arasında fitne çıkarmak, ortak yaşamı ve halkların kardeşliğini bozmak amacıyla yapılan güvenlik ve istikrarı bozma girişimi olduğunu belirtti.

Açıklamada, "Demokratik Suriye Güçleri (DSG), IŞİD hücreleri ve projelerimizin karşıtları olan işbirlikçilerini bitirmek için Deyr ez Zor'da Terörü Bitirme Hamlesi'nin ikinci aşamasını gerçekleştirmiş ve çok sayıda hücre üyesini yakalamıştır. Fakat böyle bir dönemde istihbarat örgütleri tarafından yönlendirilen teröristler, önemli Arap aşiretlerinden olan Deyr ez Zor'daki El Igêdat aşireti şeyhi İbrahim Halil Cedan El Hefel'i hedef almış, aynı arabada şoförüyle beraber El Meşter Hemud Cedan El Hefel şehit olmuş, şeyh İbrahim Halil ise yaralanmıştır" denildi.

El Igêdat aşireti mensuplarına ve El Hefel ailesine başsağlığı dileyen Özerk Yönetim, "Seyh İbrahim El Hefel'e sağlık ve selameti diliyor, dış ajandaların yönlendirmeleriyle yapılan korkak terör saldırısını kınıyoruz" diye belirtti.

Açıklamada, "Özerk Yönetim projesi düşmanı olan kimi çevreler, bu saldırıyla Özerk Yönetim ve DSG'yi, bu terör olayıyla suçlamak istemektedir. Bununla birlikte bu olayın, Kuzey ve Doğu Suriye'deki tüm bileşenleri hedef almak amacıyla yapılan, ortak yaşam ve halkların kardeşliğini bozmaya yönelik başarısız bir girişim olarak görüyoruz. Bu terör yöntemi yeni değildir. Daha önce de Reqa'nın sembol aşiretlerinden El Evadile'nin şeyhi Beşir Faysal El Hivedi ve El Boesaf aşireti şeyhi Ubeyd El Helef El Hasan hedef alınmıştı. Şimdi de Deyr ez Zor'daki sembol aşiretler ve yurtsever şahsiyetler hedef alınmaktadır" diye vurgulandı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, "Askeri ve güvenlik güçleriyle bu terör hücrelerini bölgede bitireceğimizi belirtiyoruz. Kuzey ve Doğu Suriye halklarına, Suriye'yi demokratik, ademi merkeziyetçi, herkesin hakkını güvence altına alan bir ülkeye dönüştürmek için, halklar arası birlik çalışmalarını sürdüreceğimize dair sözümüzü yineliyoruz. Özerk Yönetim, bu saldırıları gerçekleştirenleri cezasız bırakmayacaktır" dedi.