21 Ekim 2020 Çarşamba

OHAL'e rağmen binlerce kişi Tayland'da hükümeti protesto etti

Tayland'da anayasal reformlar ve Başbakan Prayut Çan-oça'nın istifası için bir süredir protestolar düzenleyen hükümet karşıtları, toplu eylemleri yasaklayan olağanüstü hal kararına rağmen, dördüncü gününde eylemlerini sürdürdü.

Toplu protestoları yasaklayan olağanüstü hal kararına rağmen, Tayland'da anayasal reformlar ve Başbakan Prayut Çan-oça'nın istifası için yapılan eylemler dördüncü gününde gerçekleştirildi.

Eylemciler bugün de başkent Bangkok'un farklı bölgelerinde toplanarak hükümetin istifası için sloganlar attı, ordunun siyaset üzerindeki vesayeti ve monarşinin statüsüne ilişkin reform çağrılarını yineledi.

Protestocuların öğleden sonra sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla kentteki üç hızlı tren istasyonunda toplanmasının ardından tren seferleri durduruldu.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda gençlerin öncülük ettiği eylemlerde, istasyonların içinde bağlantı köprülerinde ve istasyon dışındaki kavşaklarda toplanıldı.

Dün Bangkok merkezindeki Ratchaprasong Kavşağı'nda akşam saatlerinde toplanan binlerce kişi, eylem düzenlemişti. Polis, uyarılara rağmen eylemleri sonlandırmayan kitleye tazyikli suyla saldırmş, bazı eylemcileri gözaltına almıştı.

Başbakan Prayut, dünkü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, son iki aydır yapılan protestoların devam etmesi durumunda ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini açıklamıştı.

TAYLAND'DA HÜKÜMET KARŞITI PROTESTOLAR
Tayland'da hükümet karşıtları, tartışmalı 2019 genel seçimlerinin ardından muhalefetteki İleri Gelecek Partisinin kapatılarak meclisten ihraç edilmesi üzerine, geçen yıl 14 Aralık'ta protestolara başlamıştı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bir süre ara verilen eylemler, temmuz ayından itibaren yapılan eylemlere katılım artarak devam etmişti.

19 Eylül'de başkent Bangkok'ta 50 bin kişilik katılımla 2014'ten bu yana ülkedeki en kalabalık protestoyu gerçekleştiren muhalifler, en son 14 ve 15 Ekim'de büyük çaplı eylem düzenlemişti.

Son protestoların ardından hükümet 15 Ekim'de, başkent Bangkok'ta olağanüstü hal ilan ederek, 5'ten fazla kişinin toplanmasını yasaklamıştı.

Siyasette askeri vesayet ve monarşinin baskılarına karşı çıkan farklı muhalif gruplar, kendi oluşturduğu anayasa ve adaletsiz seçim sistemi sayesinde iktidarını sürdüren askeri cunta hükümetinin istifasını, adil seçimler için anayasada reform yapılmasını ve monarşinin dokunulmazlığının kaldırılarak hukukun üstünlüğüne tabi kılınmasını talep ediyor.