20 Ocak 2021 Çarşamba

Netanyahu'ya karşı binlerce İsrailli sokağa çıktı

İsrail'de Başbakan Benyamin Netanyahu'nun yönetimine karşı protesto eylemleri sürüyor. Ülke çapında dün binlerce kişi Netanyahu'nun istifası talebiyle sokaktaydı. Başbakanın Kudüs ve Kayseyra'daki konutlarının önünde de eylem yapıldı.

İsrail'de dün binlerce kişi, Başbakan Benyamin Netanyahu'ya karşı sokaktaydı. Netanyahu'yu hakkındaki yolsuzluk suçlamaları ve koronavirüs krizindeki yönetimi nedeniyle protesto eden İsrailliler, başbakanın istifasını istedi.

Tel Aviv ve Kudüs'ün batısının yanı sıra birçok kentte eylem düzenlenirken, Netanyahu'nun Kudüs'teki evi ile Akdeniz kıyısındaki yazlık konutunun önünde de eylem vardı. Polis sözcüsü, İsrail Başbakanı'nın Kudüs'teki konutunun önünde düzenlenen eyleme 7 binden fazla kişinin katıldığını açıkladı.

Netanyahu eylemcileri bugüne dek 'solcular' ve 'anarşistler' olarak nitelememiş, dünkü eylemlere iki büyük televizyon kanalında geniş yer verilmesine de tepki gösterdi. İsrail Başbakanı'nın sağcı partisi Likud'dan yapılan açıklamada, televizyon kanalları protestocuların 'bedava' reklamını yapmakla suçlandı.

Netanyahu hakkında çok sayıda yolsuzluk suçlaması bulunuyor. İsrail Başbakanı, ilgili soruşturmalarda yolsuzluk, rüşvet, dolandırıcılık ve güveni kötüye kullanmakla suçluyor.

Sokaktaki eylemciler Başbakan'ın yargılandığı sırada görev başında olmasına karşı çıkıyor. Netanyahu aynı zamanda, koronavirüs krizinde önlemleri erken kaldırmak ve olası bir ikinci dalgaya karşı yeterli önlem almamakla suçlanıyor. 9 milyon nüfuslu İsrail'de şu ana dek 72 bin koronavirüs vakası kayıtlara geçti. Ölü sayısı ise 523.