8 Ağustos 2022 Pazartesi

Melilla'daki göçmen katliamı Paris'te protesto edildi

Melilla'daki göçmen katliamı ACTIT çağrısıyla Paris'te protesto edildi. Katliamı gerçekleştiren Fas askerleri olsa da emri verenin başta İspanya devleti ve AB emperyalistlerinin olduğu altı çizilen konuşmalarda, sömürgeci devletlerin ırkçı, ayrımcı politikalarına karşı mücadele çağrısı yapıldı. 

Fas ve İspanya'nın ortak sınırının bulunduğu Melilla arasındaki göçmen katliamı Fransa'nın başkenti Paris'te protesto edildi. Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu'na (AVEG-KON) bağlı olarak çalışmalarını Paris ve çevresinde yürüten Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTIT) tarafından Strasboug Saint Denis kemerinde gerçekleştirilen eylemde, katliamı gerçekleştirenlerin Fas askerleri olmasına rağmen, katliam emrini verenin başta İspanya devleti olmak üzere, Avrupa Birliği emperyalistleri olduğunun altı çizildi.

Göçmen şarkılarının çalınmasıyla başlayan eylem de ACTIT temsilcisi Kemal Karanfil yaptığı konuşmada, başta Akdeniz ve Ege olmak üzere, Avrupa sınırlarının göçmen mezarlığına dönüştüğünü ifade etti. Tüm emperyalistlerin savaş ve işgalle, ekonomik sömürü ve doğanın talanıyla dünyanın birçok yerini yaşanamaz hale getirdiğini belirten Karanfil, şöyle devam etti: "insanları kendi ülkelerinde açlığa ve yoksulluğa mahkum etmekten, silahları ve bombalarıyla katletmekten usanmayan emperyalistler, bir de kendi sınırlarına ördükleri demir tellerle, batırılan botlarla, payandalıklarına soyunan işbirlikçi devletler eliyle, göçmenleri katletmeye devam ediyor. Melilla'da gerçekleştirilen katliam sonrası İspanya başbakanı ve AB komisyonu başkanının Fas devletine teşekkür eden konuşmaları, bu katliamın azmettiricisinin kim olduğunu açıkça göstermektedir."

Yerli ve göçmen tüm duyarlı kurum ve kuruluşları, işçi ve emekçileri göçmen katliamlarına karşı seslerini yükseltmeye çağıran Karanfil, sömürgeci devletlerin ırkçı ve ayrımcı politikalarına karşı devrimci mücadeleyi yükseltmekten başka çare yok dedi.

Ardından AVEG-KON'un yaptığı açıklamanın Fransızcası okundu.

ACTIT temsilcisinin konuşmasından sonra kitle sık sık "Fas devleti katil, İspanya ve AB işbirlikçi", "Tüm dünyada göçmen katliamlarına son" ve "Yaşasın enternayonal dayanışma" sloganlarını attı.

Kitlenin çeşitli taleplerin yazılı olduğu dövizlerin yanı sıra AVEG-KON, SKB ve sosyalist gençlik örgütü Young Struggle (YS) bayraklarının taşındığı eylemde, "Irkçılığa hayır, dayanışmaya evet" yazılı, ACTIT ve SKB imzalı pankart açıldı.

Eyleme Bir-Kar ve ADHK üyeleri de destek verdi.