30 Kasım 2020 Pazartesi

Kızılhaç: LGBTİ+'ları hedef alan Kınık'ın görüşleri bizi temsil etmiyor

Kızılay Başkanı ve Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Federasyonları Başkan Yardımcısı Kerem Kınık'ın, LGBTİ+'ları hedef alan sözlerine ilişkin açıklama yapan Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Kınık'ın homofobi ve nefret söylemlerinin kurumlarını temsil etmediğini duyurdu.

Kızılay Başkanı ve Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Federasyonları Başkan Yardımcısı Kerem Kınık Twitter hesabından LGBTİ+ Onur Haftası'na atıfta bulunarak, "İnsanlık onurunu çiğnetmeyeceğiz. Fıtratı ve çocuklarımızın ruh sağlığını koruyacağız. Sağlıklı yaradılışı bozan ve iletişim gücü ile anormali normal gibi gösterip pedofilik hayalleri çağdaşlık diye gencecik zihinlere zerk eden her kim olursa olsun mücadele edeceğiz" mesajını paylaştı.

Kerem Kınık'ın bu sözlerine tepki gösteren Uluslararası Kızılhaç Komitesi (IFRC) ise homofobi ve nefret söylemlerini kınadıklarını belirterek, Kınık'ın ifade ettiği rencide edici görüşlerin kurumlarını temsil etmediğini duyurdu.

'BİR SONRAKİ HAMLEMİZİ DEĞERLENDİRİYORUZ'
IFRC açıklamasında, her türlü homofobi ve nefret söylemini yasaklayan kurallara sahip olduklarını vurgulanarak, "Dr. Kerem Kınık da dahil olmak üzere tüm personel ve temsilciler bu kurallara bağlıdır. Dr. Kerem Kınık'ın dile getirdiği görüşler IFRC'nin görüşlerini temsil etmemektedir. Bu ifadeler hem yanlış hem de hepimizi rencide ediyor. Bizler homofobi ve nefret söyleminin her türünü kınıyoruz ve de dünyanın dört bir yanında LGBTİ+ topluluklarıyla dayanışma içindeyiz. IFRC'nin her tür homofobi, nefret söylemi ya da önyargıyı yasaklayan ve başkan yardımcısı dahil tüm çalışan ve temsilciler için bağlayıcı olan bir etik kuralı bulunmaktadır. Bir sonraki hamlemizi de değerlendirmekteyiz" denildi.