28 Mayıs 2022 Cumartesi

İsrail'de binlerce Filistinli ırkçı yasayı protesto etti

İsrail'de binlerce Filistinli, Yahudi olmayan İsraillileri ikinci sınıf vatandaş statüsüne düşüren "Yahudi ulus devlet" yasasını protesto etti.
İsrail'de binlerce Filistinli, Yahudi olmayan İsraillileri ikinci sınıf vatandaş statüsüne düşüren "Yahudi ulus devlet" yasasını protesto etti.
 
Başkent Tel Aviv'deki Rabin Meydanı'nda toplanan binlerce Filistinli, gösteri yürüyüşü öncesi akşam namazını kıldı.
 
Namazın ardından meydandan İsrail müzesine doğru yürüyüşe geçen kitle, Filistin bayraklarının yanı sıra "Herkese adalet", "Burası herkesin evi" ve "Yasayı iptal edin" yazılı pankartlar taşıdı.
 
Kitle "Gazze'de karar alındı, ne diyalog ne müzakere" ve "Dava devlet ve kimlikle çözülür" sloganları attı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve ırkçı yasa aleyhine de sloganlar atan kitle, Netanyahu'nun resminin yer aldığı "Suç bakanı" yazılı pankart taşıması da dikkati çekti.
 
Eyleme, yasaya karşı çıkan çok sayıda Dürzi Arap'ın ve İsrailli de destek verdi.
 
NETANYAHU'DAN YÜRÜYÜŞ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
 
İsrail Başbakanı Netanyahu, göstericilerin yürüyüş sırasında Filistin bayrağı açmasına öfkelendi. Twitter hesabından yayınladığı mesajında, göstericilerin Filistin bayrağını taşıdığı bir videoya da yer veren Netanyahu, "Yahudi ulus devlet yasasının gerekliliğine bundan iyi bir kanıt olamaz. İsrail bayrağını sallamaya ve İsrail'in milli marşını gururla söylemeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.
 
İsrail meclisinde 19 Temmuz'da çok az bir oy farkıyla kabul edilen "Yahudi ulus devlet" yasası, iki farklı vatandaş modeli öngörüyor. Buna göre, 8 milyonu aşkın nüfuslu ülkenin yüzde 20'den fazlasını oluşturan Arapların ikinci sınıf vatandaş konumuna düşeceği kaydediliyor.
 
Halihazırda uygulamada var olduğu belirtilen ayrımcı politikaları hükme bağladığı yasayla, Arapça resmi dil olmaktan çıktı ve ülkenin tek resmi dili İbranice oldu. Bununla birlikte yasanın en çok tepki çeken diğer maddeleri arasında şu hükümler yer alıyor:
"Ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece Yahudilere aittir. İsrail dünyadaki tüm Yahudilerin tarihi ana vatanıdır. Dünyadaki tüm Yahudilerin İsrail'e dönme hakkı vardır. Yahudilerin dini günleri resmi tatil sayılacaktır. İsrail'in başkenti Kudüs'tür."
 
Yasada yer alan "İsrail, tüm dünyadaki Yahudilerin tarihi ana vatanıdır." ifadesiyle, Filistinlilerin bu topraklar üzerindeki tarihi varlığı ve haklarının da görmezden geliniyor.
 
İsrail, dünyanın değişik bölgelerindeki Yahudileri İsrail'e gelip yerleşmeye teşvik ediyor ancak 1948'de vatanlarından sürdükleri Filistinlilere geri dönme hakkı tanımayı ise reddediyor.