21 Haziran 2021 Pazartesi

Fransa: Türkiye'nin diyalog çağrıları yeterli değil, eylem bekliyoruz

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dilyalog çağrılarına yanıt veren Fransa Dışişleri Bakanı Drian, "Somut eylemlere ihtiyacımız var" diye konuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Avrupa ülkeleriyle uzlaşmacı politika istediklerini söylemesinin ardından, bu açıklamaların "yeterli olmadığını" söyledi.

Le Drian yaptığı açıklamada, aralık ayında Avrupa Konseyi'nin Ankara hükümetine yönelik yeni yaptırım konusunu ele almadan önce Türkiye'den "eylemler beklediklerini", tansiyonu düşürücü açıklamaların yeterli olmadığını dile getirdi.

Le Drian, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son birkaç gündür tansiyonu düşürücü açıklamalar geliyor ancak bu yeterli değil. Somut eylemlere ihtiyacımız var" diye konuştu.

Paris, uzun bir süredir Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ı egemenlik haklarını ihlal ettiğini, Ermenistan ile Azerbaycan arasında krize neden olan Dağlık Karabağ meselesindeki etkinliğini de azaltmasını talep ediyordu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmmanuel Macron bunun yanında Rusya ve Türkiye'nin Afrikalıların sömürge dönemi Fransa'ya olan kızgınlığını körüklediğini ifade etmişti.

İki ülke arası tansiyonun artması sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendimizi başka yerde değil Avrupa'da görüyoruz. Geleceğimizi AB ile kurmayı tasavvur ediyoruz" açıklamasında bulunarak, diyalog çağrısı yapmıştı.