25 Eylül 2020 Cuma

Fransa İçişleri Bakanı 'pis tecavüzcü', 'utan' sözleriyle protesto edildi

Tecavüz suçlamasıyla yargılanan Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, katıldığı anma töreninde bir grup tarafından "Pis tecavüzcü", "Utan" ifadeleriyle protesto edildi.

Rouen'de anma törenine katılan Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin protesto edildi.

İçişleri Bakanı, 2016 yılında IŞİD tarafından bir kiliseye düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Rahip Jacques Hamel için düzenlenen anma töreninde konuşma yapmak üzere Rouen'e gitti. Ancak tecavüz soruşturması devam eden bakan, yaklaşık 15 kişilik bir grup tarafından "Pis tecavüzcü", "Utan" ifadeleriyle protesto edildi. Polis 10 kişiyi gözaltına aldı.

Seçilmiş memur, din insanları ve halktan oluşan kalabalık ise olayın ardından bakanı alkışladı.

Sophie Patterson-Spatz'ın 2009 yılında tecavüze uğradığını söylemesi üzerine 12 Şubat 2018'de Darmanin hakkında soruşturma başlatılmış, ancak o dönem delil yetersizliğinden dolayı dosya rafa kaldırılmıştı. Darmanin şikayetçi kadınla cinsel ilişkiye girdiğini kabul etmiş, fakat ilişkinin şikayetçinin "inisiyaitf ve özgür rızası" ile olduğunu belirtmişti.

11 Haziran'da soruşturmanın yeniden açılmasının ardından Darmanin'ın İçişleri Bakanlığı görevine getirilmesi ise tepkilere neden olmuştu. Cumhurbaşkanlığı Darmanin'ın atanmasında soruşturmanın bir engel teşkil etmediğini belirterek, bakanı savunmuştu.