6 Aralık 2021 Pazartesi

Beyrut Limanı patlamasını soruşturan yargıcı protestoya gidenlere ateş açıldı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Şii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçilerinin üzerine ateş açıldı, saldırada en az dört kişi hayatını kaybetti ve 20 kişi de yaralandı.

Hizbullah ve Emel Hareketi destekçileri, Beyrut Limanı'nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan yargıç Tarık el-Bitar'ın görevden alınması talebiyle Beyrut Adalet Sarayı önüne doğru yürüyüş için toplandı.

Yürüyüş sırasında binalardan gruba ateş açılması sonrasında zaman zaman silah seslerinin duyulduğu bölgeye askerler sevk edildi. Lübnan ordusu, sivillerden Beyrut'ta çatışma bölgesindeki sokakları boşaltmasını isterken, silahlı kişilere ateş açılacağını duyurdu.

Başbakan Necib Mikati ise "fitnenin" peşinden gidilmemesini isteyerek "sükunet" çağrısında bulundu. Gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Mikati, Şii Emel Hareketi lideri ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile de iletişimde olduğunu kaydetti.

BEYRUT LİMANI'NDAKİ PATLAMA
Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos 2020'de patlayıcı maddelerin bulunduğu bir depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Patlamada 215 kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden fazla kişinin yaralandığı ve 300 bin kişinin olay sonrası yerinden olduğu açıklanmıştı.

Şii Emel Hareketinden milletvekilleri Ali Hasan Halil ve Gazi Zuaytir'in avukatları, önceki gün soruşturmayı yürüten Bitar hakkında "görevden alınma" talebiyle dava açmıştı. Bu da soruşturmanın tekrar askıya alınmasına neden olmuştu.

Bitar ise hakkındaki "görevden alınma" talebi öncesinde, son duruşmaya katılmayan Ali Hasan Halil hakkında gözaltı kararı çıkarmıştı.

Şii Emel Hareketi ve Hizbullah'a mensup bakanların, yargıç Bitar'ın yerine soruşturmaya başkasının atanmasının talebine karşı dün Bakanlar Kurulu toplantısı yapılamamıştı.