28 Mayıs 2020 Perşembe

Berlin'de gözaltında kayıplar eylemi: Gülistan Doku ve Hürmüz Diril nerede

Almanya'nın başkenti Berlin'de 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Gülistan Doku'nun ve Hürmüz Diril'in akıbetinin açıklanması istendi.

17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası dolayısıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de eylem düzenlendi.

ICAD ve AvEG-Kon'un çağrısıyla Kreuzberg'de yapılan eylem gözaltında kaybedilenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Eylemde ICAD Uluslararası Büro'nun Türkçe ve Almanca açıklaması okundu. Mesajda, egemen sınıfların kendi iktidarlarını korumak için toplumsal muhalefete yönelik olarak uyguladıkları bu saldırı yöntemiyle dünyamızda şimdiye kadar yüzbinlerce insanın devlet güçleri veya onlara bağlı paramiliter çeteler tarafından kaçırılarak kaybedildiği belirtildi. Bu kirli yöntemle toplumda kaygı, belirsizlik ve korku yaratılmaya ve böylece toplumsal muhalefetin susturulmaya çalışıldığı kaydedilen açıklamada, kayıp yakınlarının, insan hakları savunucularının, ilerici ve devrimci güçlerin mücadelesi sonucu birçok ülkede devletlerin bu saldırısının önemli oranda geriletilebildiği vurgulandı.

Gözaltında kayıpların yaşandığı ülkelerden örneklerin verildiği açıklamada, gözaltında kayıplara karşı gelişen mücadele de anlatıldı. Arjantin'de Plaza de Mayo Annelerinin uzun yıllara yayılan mücadelesi ve Türkiye'de Cumartesi Annelerinin 25 yıllık mücadelesinin bu konuda yol gösterici olduğuna dikkat çekildi.

Cumartesi Annelerinin ve tüm kayıp yakınlarının sesini her alana taşıma ve gözaltında kayıpların akıbetlerinin açıklanması ve tüm sorumluların yargılanması için mücadeleyi büyütme çağrısı yaplan açıklamada, Cumartesi Annelerinin 25 yıldır süren mücadelesinin, Amed'den Batman'a kadar Kürdistan'da kayıp yakınlarının mücadelesinin selamlandı. Açıklamada, AKP iktidarı tarafından Galatasaray Meydanı'nın Cumartesi Annelerine yasaklanması kınandı.

Sol Parti Berlin eyaleti milletvekili Hakan Taş eylemde yaptığı konuşmada, gözaltında kaybetmelere karşı duyarlılık çağrısı yaptı ve Cumartesi Annelerinin 800. haftasında yanlarında olmak istediğini ifade etti.

GÜLİSTAN DOKU VE HÜRMÜZ DİRİL'İN AKIBETİ SORULDU
Eylemde 5 Ocak'tan beri kendisinden haber alınamayan Dersim Munzur Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Gülistan Doku'nun ve Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya köyünde 11 Ocak'tan beri kayıp olan 71 yaşındaki Hurmüz Diril'in akıbeti soruldu.

Gülistan Doku'nun ve Hürmüz Diril'in 4 ayı aşkındır kayıp olmalarından, Şimuni Diril'in öldürülüp bir dereye atılmasından AKP/Saray iktidarının sorumlu olduğu belirtilen eylemde, 2016'dan beri ülkeyi KHK'lerle yöneten, hukukun, insan haklarının ayaklar altında alındığı Türkiye'de son yıllarda kayıp haberlerinin tekrar gündeme geldiği kaydedildi. Eylemde, AKP iktidarırır üç maymunu oynamayı bırakıp Gülistan Doku'nun ve Hürmüz Diril'in akıbeti hakkında açıklama yapması istendi.

Cumartesi Annelerinin 25 yıldır süren mücadelesini, Diyarbakır'dan Batman'a kadar Kürdistan'da kayıp yakınlarının mücadelesini selamlıyor ve AKP iktidarının Cumartesi Annelerine getirdiği Galatasaray yasağı bir kez daha kınandı.

Gözaltında kayıplar için yapılmış olan Türkçe ve İspanyolca ezgilerin seslendirildiği ve gözaltında kayıpların fotoğrafların taşındığı eylem, "Yaşasın Enternasyonal Dayanışma" sloganlarıyla sona erdi.