27 Eylül 2020 Pazar

İstismarla gündemden düşmeyen Ensar Vakfı İstanbul Sözleşmesi'ni hedef aldı

Çocuklara cinsel istismarla gündemden düşmen Ensar Vakfı da İstanbul Sözleşmesi'nde iktidarın yanında. Kadın ve LGBTİ+'leri hedef alan vakıf, kadına şiddetin "kırmızı çizgisi" olduğunu savundu.

Çocuklara yönelik cinsel istismarla gündemden düşmeyen Ensar Vakfı, iktidarın İstanbul Sözleşmesi'ni hedef alan açıklamalarına destek çıktı.

Kadınlar ve LGBTİ+'leri hedef alan Ensar Vakfı, "Binlerce yıla dayanan Anadolu kültürüyle yoğrulmuş bu topraklarda 'aile' olmanın temelinde evlilik bulunmaktadır. Evliliğe dayanmayan aile kavramının kabul edilmesi mümkün değildir. Toplumun tepki gösterdiği, dinimiz tarafından yasaklanmış tercihlere zımnen müsamaha gösterilecek bir oluşum içerisinde olamayız" dedi.

Kadın ve çocuğa yönelik şiddetin "kırmızı çizgileri" olduğunu savunan Ensar Vakfı, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılarak kadına yönelik şiddetin önlenebileceğini iddia etti.

Açıklamada, "İstanbul Sözleşmesi'nden çekilerek toplumsal sorunu çözecek, kendi iç dinamiklerimize dayalı, milli ve manevi değerlerimizin yoğurduğu aile kavramını her zeminde kutsayacak ve koruyacak, kadına yönelik şiddeti önleyecek yeni çalışmalar yapılmalıdır. Bu konuda atılacak adımları destekleyeceğimizi, toplumun değer yargılarını göz önünde bulunduracak ve onların taleplerinin değerlendirecek düzenlemelerin yanında olacağımızı ifade etmek isteriz" denildi.