30 Ekim 2020 Cuma

HDP: 3 Ağustos Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü ilan edilsin

Şengal katliamının 6. yılına ilişkin açıklama yapan HDP Kadın Meclisi, "3 Ağustos Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü ilan edilsin" diye belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, IŞİD çetelerinin, Şengal'e saldırısı sonucu binlerce Êzidî'yi soykırıma maruz bırakmasının 6. yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı.

3 Ağustos 2014 tarihinde IŞİD çetelerinin, Şengal'e saldırısı sonucu binlerce Êzidî, soykırıma uğramış, o gün 6000 kadın ve çocuk esir alınmış, 400 bin Êzidî zorla göçertilmiştir. HDP Kadın Meclisi açıklamasında "Esir alınan kadın ve çocuklara cinsel işkence uygulandı, köle pazarlarında para karşılığında zorla din değiştirmeye maruz bırakıldı. IŞİD çetelerinin özellikle Êzidî kadınlara uyguladığı bu yöntemler, Êzidî kadınları şahsında kadın iradesini teslim alma ve biat ettirme politikasının bir devamıdır" denildi.

Kadınları köle pazarlarına çıkaran zihniyetin; Ortadoğu'da gelişen kadın özgürlük mücadelesine karşı yapıldığı kaydedilen açıklamada, "Öyle ki, aradan geçen zamanda Ortadoğu'da kadınların iradelerine yönelik saldırılar bugün Kuzey ve Doğu Suriye'de, Türkiye'deki iktidarın desteklediği çeteler tarafından devam ediyor. Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef'in katledilmesi, Türkiye'ye ait SİHA'ların Kobanê'nin Helince köyündeki saldırıda; Kongreya Star Fırat Bölge Koordinasyonu Üyesi Zehra Berkel, Hebûn Mela Xelil ve ev sahibi Emine Weysi'nin yaşamlarını yitirmesi bu politikalardan bağımsız değildir" diye belirtildi.

11-12 Mart 2017 tarihinde Almanya'da Uluslararası Êzidî Kadın Konferansında, IŞİD çeteleri tarafından alıkonulan Êzidî kadınların özgürleştirilmesi için uluslararası düzeyde etkili bir mücadelenin elzem olduğu vurgulanmış ve bu çerçevede 3 Ağustos tarihinin "Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü" ilan edilmesi kararı alındığı hatırlatılan açıklamada, "Kadınlara yönelik cins kırımının tekrarlanmaması için mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini belirtiyoruz. 3 Ağustos günü, 'Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü' ilan edilmesi için çağrımızı tekrarlıyoruz" denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
"Tarih boyunca 73'üncü kez soykırıma uğrayan Êzidî halkı, bugün Şengal Dağı'nda kolektif iradelerini ortaya koyarak Halk ve Kadın Meclislerini oluşturmuşlardır. Êzidî kadınlar, kendi savunmalarını örgütleyerek, soykırım ve saldırı riski altında olan tüm dünya halklarına ve ezilen tüm kadınlara da örnek oldular. Biz kadınlar, yaşadıkları onca zulüm ve işkenceye rağmen dimdik ayakta kalmış Êzidî kadınların bu direniş ve mücadelesini bir kez daha selamlıyoruz. Onların mücadelesi, bizim de mücadelemizdir."

HDP Kadın Meclisi, Êzidî kadınlar şahsında bütün dünya kadınlarının özgürlük iradesine ve mücadelesine yapılan saldırılara ve işlenen savaş suçlarına karşı mücedele edeceğini vurguladı.