17 Haziran 2024 Pazartesi

Van'daki PTT emekçileri çözüm önerilerini sıraladı

Van'daki PTT emekçilerinin yaşadıkları sorunlara ilişkin düzenlenen basın toplantısında, eksik personel, tatil günlerinde çalışma dayatması, açlık sınırında ücretlerle çalışıldığı belirtildi. Sarı sendikalardan istifa edenlere baskı yapıldığını kaydedilen açıklamada, "Yöneticiler kurumdaki yetkilerini baskı unsuru olarak kullanamaz, bu suçtur" denildi.

PTT emekçileri, hukuksuz ve keyfi baskılarla karşı karşıya. Açlık sınırında ücretlerle yaşamaya mahkum edilen, "sayı dayatması" ve cumartesi günleri çalışma zorlama uygulamalarıyla karşı karşıya kalan PTT emekçileri, üyesi oldukları KESK'e bağlı Haber Sen'in Genel Başkanı Mesut Balcan'ın da katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

Haber Sen Van Şubesindeki açıklamada konuşan Balcan, PTT yönetiminin hukuksuz ve keyfi uygulamalarla iş barışını bozduğunu söyledi, iş yeri ve mesainin çekilmez hale getirildiğine işaret etti. Sistematik hale gelen baskıların emekçilerin huzurunu ve sağlığını bozduğunu vurgulayan Balcan, "PTT emekçileri, ENAG ve BES-AR'ın verilerine göre yoksulluk sınırının çok altında açlık sınırına yakın maaş almaktadır. Artan enflasyon karşısında geçinemeyen emekçiler, kiralarını ödeyemez, çocuklarının eğitim ihtiyacını karşılayamaz, kendisinin ve ailesinin sağlıklı beslenmesi için gerekli olan gıdayı bile alamaz duruma gelmiştir. Posta dağıtıcısı emekçiler uzun süredir 'sayı dayatması' ile 'isteği dışında cumartesi günleri çalıştırma' baskısıyla karşı karşıya kalmaktadır" dedi.

VAN'DA EKSİK PERSONELLE ÇALIŞILIYOR
Van PTT Başmüdürlüğü ve bünyesindeki işyerlerinde personel eksikliği olduğunu aktaran Balcan, "Van'daki PTT şubelerinin çoğunda tek memur veya norm kadrosunun çok altında personel ile çalıştırılmaktadır. Birçok iş yerinde güvenlik personeli, temizlik personeli veya firma personeline görev tanımı dışında gişe işlemleri yaptırılmaktadır. Van PTT Başmüdürlüğü'nde sendikal ayrımcılık mevcuttur. Sarı sendikadan istifa eden posta emekçilerine baskı kurularak istifalar geri çekilmektedir. Sendikalar, talim, terfi ve atama bürosu olamaz. Hangi sendika ve idareciler bu vaatleri verip sendikal üyelik teklifi yapıyorsa suç işlemektedir. Yöneticiler kurumdaki yetkilerini baskı unsuru olarak kullanamazlar. Bu suçtur" diye konuştu.

'TÜM ÇALIŞANLAR KADROLU TEK STATÜDE BİRLEŞTİRİLMELİ'
PTT başmüdürlüklerinin sarı sendika yuvası haline geldiğini vurgulayan Balcan, taleplerini şöyle sıraladı:
PTT acilen ihtiyaca göre yeterli kadrolu personel alımına gitmelidir.
İş barışını bozan farklı statüdeki çalışma şekillerini kaldırarak, tüm çalışanlar kadrolu tek statüde birleştirilmelidir.
Acilen liyakat esaslı, şeffaf ve objektif görevde yükselme sınavları açılmalıdır.
Son yılarda yapılan liyakatsiz görevde yükselme unvanlarını geri çekilmelidir.
Çalışanlara insanlık onuruna yakışır çalışma ortamları sunulmalıdır.
Artan ekonomik koşullar göz önünde bulundurularak yoksulluk sınırının üstünde bir maaş verilmelidir.
Anayasa, yasa ve mahkeme kararlarını yok saymaktan vazgeçmelidir.
Cumartesi çalışması rutin bir çalışma şeklinden çıkarılmalıdır.