23 Mayıs 2022 Pazartesi

Turan: Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun

Dünya Çiftçiler Günü'nü kutlayan HDP Tarım Komisyonu Sözcüsü Turan,  iktidarın uyguladığı neoliberal politikalar, tarımı şirketlere bağımlı hale getirmesi, devletin çiftçiyi destekleyici politikalardan uzaklaşması, tarımsal KİT'lerin tasfiye edilmesi ve çiftçinin sermaye karşısında yalnız bıraktığını belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Tarım Komisyonu Sözcüsü Rıdvan Turan, Dünya Çiftçiler Günü'ne ilişkin açıklama yaptı. Son yirmi yılda Dünya Çiftçiler Günü'nün kutlanan bir gün olmaktan çıktığını dile getiren Turan, bugünün çiftçilerin içinde bulunduğu sorunların görünür olduğu bir gün haline geldiğini kaydetti.

'ÇİFTÇİ SERMAYE KARŞISINDA YALNIZ BIRAKILDI'
AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında kayıtlı çiftçi sayısının yaklaşık 2,5 milyon iken 2022 yılına bu sayı 500 binin altına düştüğünü belirten Turan, "2002 yılında yaklaşık 2,5 milyar TL olan çiftçi borcu 2022 yılında 200 milyar TL'yi geçmiştir.  Çiftçi sayısının son yirmi yılda azalmasının nedeni, iktidarın uyguladığı neoliberal politikaların, tarımı şirketlere bağımlı hale getirmesi, devletin çiftçiyi destekleyici politikalardan uzaklaşması, tarımsal KİT'lerin tasfiye edilmesi ve çiftçinin sermaye karşısında yalnız bırakılmasıdır" dedi. 

'MİLYONLAR KENT YOLUNU TUTTU'
Gıda egemenliği kavramının bir hayale çevrildiği, dün ne üreteceğine kendisi karar veren çiftçinin, AKP eliyle tarla bekçisine, hayvan bakıcısına dönüştürüldüğünü söyleyen Turan, "Bu sayede gıda güvencesi ve gıda güvenliği büyük bir tehdit altına girmiştir. Sürdürülen neoliberal politikalar ve Kürt sorunundaki güvenlikçi politikalar sayesinde kırsal boşalmış, çiftçilikle geçinen milyonlar kentlerin yolunu tutmuş ve oralarda ucuz iş gücü kaynağı hali dönüştürülmüştür" dedi.

'BESLENMEK SINIFSAL BİR AYRICALIK HALİNE GELDİ'
Bu politikalar sonucu Türkiye'nin tarımsal üretimde kendi kendine yetebilen bir ülke olmaktan çıktığını, dışa bağımlı hale geldiğini kaydeden Turan, şu ifadeleri kullandı: "Hükümetin uyguladığı ithalatçı politikalar, gıda enflasyonunu arttırmakta, halkın, güvenilir, ucuz, besin değeri yüksek ve kaliteli gıdaya ulaşmasını günden güne zorlaşmaktadır. Beslenmek artık adeta sınıfsal bir ayrıcalık haline gelmiştir.  Bu gidişatı tersine çevirmek mümkündür. Halkların Demokratik Partisi olarak bütün çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Gününü kutlarken, demokratik, planlamacı tarımsal politikaların hüküm sürdüğü, kooperatiflerde ve sendikalarda örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırıldığı, küçük ölçekli çiftçiliğin desteklendiği ve üretimin özendirildiği, tarımsal KİT'lerin yeniden kurulduğu, her alanda desteklemelerin arttırıldığı, tarımımız üzerindeki uluslararası sermaye egemenliğine son verildiği bir Türkiye kurmayı başaracağız. Yaşasın Uluslararası Çiftçiler Günü!"