24 Nisan 2024 Çarşamba

TİP'li kadınlar: Hüda-Par'a pabuç bırakmayacağız

Hüda-Par ve Yeniden Refah Partisi'nin Meclise girmesine tepki gösteren Tip'li kadınlar, "Hizbullah'ın kökünü kadınlar kazıyacak" dedi. Geleceksizlik kaygısı ve umutsuzluk nedeniyle intihara sürüklenen Kübra Ergin'i hatırlatan kadınlar, kadınların, LGBTİ+'ların, çocukların özgürce yaşayacağı bir ülkeyi mutlaka kuracaklarını söyledi.

Türkiye İşçi Partili (TİP) kadınlar, Hüda-Par ve Yeniden Refah'ın Meclise girmesine Kadıköy Süreyya Operası önünde tepki gösterdi.

TİP'in Kadıköy'de bulunan il örgütünden eylem alanına "Kadınlar sokağa özgürleşmeye", "Siz söyleyin kız kardeşlerim", "Özgür bir ülke istiyoruz", "Laiklik yoksa özgürlük de yok", "İstanbul Sözleşmesinde inat ediyoruz", "Kadın cinayetleri politiktir", "Barikatları yıkarım bulaşıkları yıkamam", "Ana, bacı, eş değiliz ilk önce kadınız", "Anneden kızına geçer dedikleri kaderi kadınlar baştan yazacak", "Hizbullah'ın kökünü kadınlar kazıyacak" dövizleri ve "Kadın düşmanlarını uyarıyoruz" pankartıyla yürüdü.

Sık sık "Direne direne kazanacağız" sloganının yükseldiği eylemde basın metnini Meryem Göktepe okudu. Göktepe, "Herkes duysun diye haykırmak üzere bugün buradayız. Domuz bağıyla insan öldüren, kadınlara saçı göründü/açık giyindi diye yıllarca kezzaplı saldırılar yapan; çocuğa ve kadına cinsel istismarı, şiddeti açıkça savunan, bekar kadınları sahiplendirmeyi düşünen, LGBTİ+lara nefret kusan, AKP eli ile meclise sokulan Hizbullahçı terör örgütünün siyasi ayağı olan Hüda-Par'a da kadın düşmanı saray rejimine de pabuç bırakmayacağız" dedi.

"Yoruldum, gençliğimi çaldılar" diyerek yaşamına son veren Kübra Ergin'e söz veren TİP'li kadınlar, "Kadınların, LGBTİ+'ların, çocukların özgürce yaşadığı bir ülkeyi mutlaka kuracağız" diye seslendi.