23 Şubat 2024 Cuma

Temimi: Kadınlar dövülüyor ve susuz bırakılıyor

Ahid Temimi, serbest kaldıktan sonra tutuldukları hapishaneyi anlattı ve "Kadın esirler susuz ve kıyafetsiz bırakılıyor, yerde uyuyor ve dövülüyorlar" ifadelerini kullandı.

Hamas ile İsrail arasındaki takas mutabakatı kapsamında İsrail hapishanesinden 30 Filistinli serbest bırakılmıştı. Serbest bırakılanların arasında İsrail askerlerinin 7 Ekim'den sonra gözaltına aldığı Ahid Temimi de vardı.

"Filistinli cesur kız" olarak tanınan Temimi, serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamada, İsrail'in katliamları nedeniyle Filistinli tutsakların serbest bırakılmasının buruk bir sevinçle karşılandığını söyledi.

23 yaşındaki Temimi "Hapishanede durum çok zor, kadın esirlere yönelik günlük tacizler var. Kadın esirler susuz ve kıyafetsiz bırakılıyor, yerde uyuyor ve dövülüyorlar" dedi.

Temimi, İsrailli yetkililerin kendisini, hapishanede olup bitenleri anlatması halinde babasını hedef almakla tehdit ettiğini söyledi: "Her şeye rağmen biz işgalden daha güçlüyüz. Özgürlüğümüzü elde edene kadar direnişe devam edeceğiz."

İsrail güçleri, ekim ayında Temimi'nin babasını, Batı Şeria'nın Ramallah kentinde gözaltına almıştı. Temimi'nin babası hala İsrail hapishanesinde bulunuyor.