21 Temmuz 2024 Pazar

Şortlu kadına tekmeye ceza, tehdide cezasızlık

Şort giydiği için Ayşegül Terzi'ye otobüste tekme atan Abdullah Çakıroğlu'na verilen ceza onandı. Mahkeme Çakıroğlu'nun tehditlerini görmezden geldi.
İstanbul'da belediye otobüsünde hemşire Ayşegül Terzi'ye şort giydiği için tekme atan Abdullah Çakıroğlu'na, "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarından toplamda 3 yıl 10 ay hapis cezası verilmişti.
 
Terzi ve Çakıroğlu'nun avukatlarının dosyayı İstinaf Mahkemesi'ne taşıması ile birlikte İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi kararını açıkladı.
 
Ceza Dairesi, yerel mahkeme tarafından sanık Abdullah Çakıroğlu hakkında "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçundan verilen 2 yıl hapis cezasını onadı. Bu suç bakımından verilen kararda usule ve esasa ilişkin bir aykırılığın bulunmadığını, deliller ve ispatlarda herhangi bir eksikliğin olmadığını iddia etti.
 
TEHDİT ETMEYE BERAAT
 
Sanık Abdullah Çakıroğlu'nun bindiği otobüste ön koltuğunda oturan Ayşegül Terzi'ye şort giydiği için saldırdığı ve tekme atarak yaraladığının anlatıldığı kararda, sanığın 'bunların kafasını koparmak lazım, ezmek lazım, bunlar otobüsü cünüp ettiler' şeklinde sözler söylediği hatırlatıldı. Ancak mahkeme Çakıroğlu'nun bu tehditlerini 'hakaret' olarak değerlendirip beraat kararı verdi.
 
Sözlerin 'inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme' suçunun unsuru niteliğinde olduğu, kişilerin şeref, onur ve saygınlığını rencide etmeye yönelik hakaret kastıyla söylenen sözler olmadığı belirtilerek, hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı kaydedildi. Daire, sanık hakkında 'hakaret' suçundan verilen 1 yıl 2 ay hapis cezası kararının 'beraatine' şeklinde düzeltilmesine hükmetti.