8 Ağustos 2022 Pazartesi

Smart Solar işçileri fabrikayı işgal etti

Gebze'de Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye olmaların ardından işten atma saldırısının yaşandığı Smart Solar fabrikasında işçiler dün gece iş bıraktı, fabrikayı işgal etti. Akşam ve gece vardiyası işçilerinin başlattığı eylem gündüz vardiyası işçilerinin de gelmesiyle birlikte tüm işçilerin katılımıyla sürüyor.

Gebze'de bulunan Smart Solar fabrikasında sendika üyesi bir işçinin işten atılmasının ardından işçiler üretimi durdurarak fabrikayı işgal eylemi başlattı.

Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 1 No'lu Şube'ye üye olmaya başlayan işçiler, işten atma saldırısına karşı akşam vardiyası fabrikayı terk etmedi ve gece vardiyasındaki işçilerle birlikte fabrikayı işgal etti. "İşgal, grev, direniş", "Smart'a sendika girecek başka yolu yok", "İşçiyiz, haklıyız, söke söke alırız", "Patronların kölesi olmayacağız" sloganlarını haykırdı.

Dün gece başlayan işten bırakma ve fabrika işgali eylemi, gündüz vardiyasındaki işçilerin gelmesiyle birlikte kitleselleşti. İşçiler fabrika içindeki eylemlerine devam ederken, sendika yöneticileri ve birçok fabrikadan temsilci, işçilerle dayanışma için fabrika önünde bir araya geldi.

Polis yığınağının yapıldığı Smart Solar fabrikası önünde işgal eylemini sürdüren işçilere, "Sendika haktır engellenemez", "Susma haykır sömürüye hayır", "İşçiler birleşin sömürüye son verin", "Atılan işçiler geri alınsın", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Sefalet ücreti değil toplu sözleşme", "Smart Solar işçisi yalnız değildir" sloganları ve alkışlarla fabrika önündeki kitle bekleyişini sürdürüyor.