8 Ağustos 2022 Pazartesi

Okan Koleji öğretmenleri: Gasp edilen haklarımızı verin

Devir edilen Özel Ataşehir Okan Koleji'nin mağdur edilen öğretmenleri ve Öğretmen Sendikası, gasp edilen hakları için açıklama yaptı. Açıklamada, "Süreçle ilgili bize doğru bilgi vermeyerek mağdur eden Okan Koleji yöneticilerinin tüm haklarımızı en kısa sürede bize vermesini istiyoruz" denildi. 

Özel öğretim kurumlarında yaşanan emek sömürüsü sürekli artarken Okan Koleji öğretmenleri Ataşehir kampüsünün devir sürecinin öncesinde ve sonrasında mağdur edildi. 

Özel Ataşehir Okan Koleji önünde açıklama yapan Öğretmen Sendikası, "Baskıya, belirsizliğe, tazminat hakkımızın gasp edilmesine karşı hakkımızı istiyoruz" yazılı pankart açtı. Basın metnini öğretmen Meral Çınar Okudu. Okan Koleji öğretmenleri olarak aylardır bir takım sıkıntılar içinde olduklarını söyleyen Çınar, "Okan Eğitim Kurumları çalışanları olarak çok düşük maaşlara çalıştığımız için iyileştirilen asgari ücretle beraber maaşlarımızda da düzenlemeye gidileceği iletildi. Ancak yapılan düzenleme AGİ'yi ve vergi dilimi indirimini vermekti. Zaten çok düşük olan maaşlarımız sözleşme zamanı AGİ ücreti dahil edilerek söylenmekteydi. Bu yüzden AGİ'nin zam gibi gösterilmesini doğru bulmadığımızı yetkililere ilettik. Konuyla ilgili geçim sıkıntılarımızdan bahsettiğimizde odalarımızda üstü kapalı azarlandık, yeri geldi suçlandık" dedi. 

Sürecin bununla da bitmediğini belirten Çınar, "Yeni dönem sözleşmelerinin yapılmasını beklerken okulun kapanacağını öğrencilerimizden öğrendik. Kurum yetkilileri tarafından aylarca herhangi bir açıklama yapılmadı. 30 Mayıs tarihinde okulu devredeceklerini açıklayan kurum yetkilileri öğretmenlerin ve çalışanların tüm haklarını alacaklarını ve yasal işlemlerin en yakın zamanda sonlanacağını bildirdiler. Ancak haklarımızın nasıl verileceği ile ilgili bir bilgi verilmediği gibi sürecin nasıl ilerleyeceği ve ne zaman sonlanacağı da iletilmedi. Bu açıklamaya kadar kurumla devam edecek öğretmenler olarak birden işsiz kaldığımızı öğrendik. Verildiği tarihte yapılmayarak süreli ötelenen görüşmelerin son olarak 20 Haziran'da yapılacağı duyuruldu" ifadelerini kullandı. 

Çınar, şöyle devam etti: "Bu görüşmelerde tarafımıza imzalatılmak istenen belgelerde birçok hakkımızın gasp edildiğini fark ettik. Dönem başında imzaladığımız sözleşmenin hükümleri yerine getirilmemekteydi. 1 yıl olarak imzaladığımız sözleşmelerimizdeki yaz maaşlarımız verilmemiş, kıdem tazminatlarımız eksik hesaplanmış, sözleşmeyi feshindeki madde uygulanmamıştı. Üstelik sözleşmelerimizdeki kişisel bilgilerimiz üçüncü kişilerle iznimiz olmadan paylaşılmıştı.  Durumun yanlışlığını belirtip ibranamelerin yeniden düzenlenmesini istediğimizde ise belgeyi imzalamayanların bu tutarları da alamayacağı belirtildi. Ticarethanelere dönüştürülen eğitim kurumlarında emeğimizin görmezden gelinmesiyle birlikte haklarımızın gasp edilmesini kabul etmiyoruz. Süreçle ilgili bize doğru bilgi vermeyerek mağdur eden Okan Koleji yöneticilerinin tüm haklarımızı en kısa sürede bize vermesini istiyoruz."