21 Temmuz 2024 Pazar

Öğretmen Sendikasından Kandilli Koleji önünde eylem

Kandilli Koleji patronlarından İsmail Şilan'ın öğretmenlere saldırmasını protesto eden Öğretmen Sendikası, Şilan gibilerin Milli Eğitim Bakanlığı ve politikalarından güç aldığına dikkat çekti. Öğretmen Sendikası, "Karşımızda bir barikat gibi duran patronların düzenini de yerle bir edeceğiz" dedi.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası), Kadıköy'deki Kandilli Koleji önünde açıklama yaptı. Kandilli Kolejinin okul adı altında ticarethane olduğuna dikkat çeken sendika, ara tatilde öğretmenleri çalıştıran kolejin Milli Eğitim Bakanından ve bakanlığın dayattığı eğitim politikalarından güç aldığını belirtti.

"Öğretmenlerin hakları ve itibarı için sendika burada! MEB nerede?" pankartının açıldığı eyleme Enerji-Sen ve İnşaat-İş ile çok sayıda kişi destek verdi. Basın metnini okuyan Burcu Çıra, "Kurulduğu günden beri öğretmen emeğinin, onurunun ve haklarının yılmaz savunucusu olan sendikamız bu durumu tespit ederek geçtiğimiz hafta kurumu aramıştır. Kurum idarecilerine 'ara tatilde öğretmenleri okula çağırmanın yasal olmadığı, derslerin iptal edilmediği takdirde kurumun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayet edileceği, işledikleri suçun bir yaptırımı olacağı ve sendikamızın bu sürecin takipçisi olacağı' tekrar tekrar hatırlatılmış ancak kurum idarecilerinden olumlu bir dönüş alınmamıştır" dedi.

'İSMAİL ŞİLAN ÜYELERİMİZE SALDIRDI'
Geçen cuma İl Milli Eğitim Müdürlüğüne verilen dilekçenin ve idarecilerle yapılan görüşmenin ardından sendika üyelerinin dün kurumu ziyaret ettiğini aktaran Çıra, kurumun müdürüyle yapılan ve "istediğiniz yere şikayet edin" cümlesiyle başlayıp, "yaptığınız şikayeti geri çekerseniz dersleri iptal edin" cümlesiyle bitme noktasına gelen konuşmanın kurum patronunun sendika üyelerine saldırmasıyla sonlandığını söyledi.

'CÜRETİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN ALIYOR'
"Bir arkadaşımız küfürler eşliğinde tartaklanarak okul dışına atılmış, bir arkadaşımız kurum patronu tarafından şemsiye ile saldırıya uğramış, bir arkadaşımız müdür odasında rehin alınmıştır" diyen Çıra, bu saldırılarla ilk kezkarşılaşmadıklarını, özel sektörde yaşayan öğretmenlerin yanında olduklarının altını çizdi. Çıra şöyle devam etti: "Biz biliyoruz ki dün mafya kılıklı Kandilli Koleji patronu İsmail Şilan tarafından gerçekleştirilen saldırı sendika üyelerimiz özelinde; haklarını bilen ve savunan, çalıştıkları kurumlarda örgütlenen, dayatılan sömürü düzenini kabul etmeyen, geleceklerinin patronların iki dudağı arasına bırakılmasına başkaldıran bütün eğitim emekçilerinedir. Ve şunu asla unutmuyoruz; öğretmenler örgütlenerek, sendikalaşarak kazanacak, hiçbir patron da bu gücün karşısında duramayacak. Okul adı altında ticarethane işleten bu mafya bozuntularının öğretmenlere saldırma cüretini nereden aldıklarını da çok iyi biliyoruz. Bu şahıslar bu cüreti  taban maaş hakkımızı elimizden alan, bizleri bu sefalet ücretlere ve kötü çalışma koşullarına mahkum eden, bizi öğretmenleri olarak dahi görmeyen Milli Eğitim Bakanından alıyor."

'HESABINI EĞİTİM EMEKÇİLERİ SORACAKTIR'
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in eğitim buluşmaları adı altında gerçekleştirdiği gösterilerin esas muhataplarının öğretmene saldıracak kadar cüretkar olan İsmail Şilan gibiler olduğunu dile getiren Çıra, "Eğitim emekçilerinin yaşadıkları sorunların sebebi İsmail Şilanlar olduğu kadar Yusuf Tekinlerdir. Her ikisi de suçludur ve suçlarının hesabı eğitim emekçileri tarafından sorulacaktır" uyarısını yaptı.

'PATRONLARIN DÜZENİNİ YERLE BİR EDECEĞİZ'
Çıra, son olarak şunları söyledi: "Buradan bir kez daha yineliyoruz; her özel okula, kursa- dershaneye, koleje, vakıf üniversitesine ve rehabilitasyon merkezine sendika girecek. Başta taban maaş hakkımız olmak üzere bütün haklarımızı söke söke alacağız. Özel sektör öğretmenlerinin onurunu ve haysiyetini koruma, güvenceli çalışma koşullarına sahip olma mücadelemizde kararlıyız. Karşımızda bir barikat gibi duran patronların düzenini de yerle bir edeceğiz."

KOLEJİN KAPISINA ŞEMSİYE ATILDI
Basın açıklamasının ardından eyleme katılan çok sayıda kişi, yanlarında getirdikleri şemsiyeleri Kandilli Kolejinin kapısına attı.