20 Ocak 2022 Perşembe

Malatya Demokratik Kadın Platformu: Sömürü düzenine karşı isyandayız

Malatya Demokratik Kadın Platformu, 25 Kasım'a ilişkin yaptığı açıklamada, “Erkek egemen sömürü düzenine karşı isyandayız" dedi.

Malatya Demokratik Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Soykan Parkı'nda açıklama yaptı.

Eylemde, "Sömürüye karşı gücümüz birliğimizdir" pankartı açılırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya İl Eşbaşkanı Perihan Yücekaya açıklama yaptı.

Yücekaya, kadınlar olarak dünyanın dört bir yanında eşitsizliği, yoksulluğu, savaşı ve şiddeti üreten erkek egemen kapitalizme karşı isyanlarını sokağa taşıdıklarını söyledi. Yücekaya, "Bugün çok daha güçlü ve çok daha örgütlü olarak hayatlarımıza ve haklarımıza sahip çıkıyoruz. Eşitlik ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmiyoruz. İsyanımızı büyütüyoruz. Kadınları erkeğe, sermayeye ve devlete daha da bağımlı hale getirmek için her türlü krizi fırsata çevirmenin hesabını yapanlara karşı sesimizi yükseltmek hesap sormak için, emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz üzerindeki binlerce yıllık erkek egemen sömürü düzenine karşı isyandayız" dedi.

Açıklama, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" ve "Jin, jiyan, azadi" sloganlarıyla son buldu.