2 Mart 2024 Cumartesi

Lokumcu davasında talepler reddedildi

Artvin Hopa ilçesinde polisin kullandığı biber gazı nedeniyle yaşamını yitiren Metin Lokumcu'nun ölümüne ilişkin görülen davanın duruşmasında mahkeme heyeti, avukatların bütün taleplerini reddetti.

Artvin'in Hopa ilçesinde dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın mitingi öncesi, 31 Mayıs 2011'deki protesto eylemlerinde polisin sıktığı biber gazı nedeniyle fenalaşan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun ölümüne ilişkin 13 polisin yargılandığı davanın 8'inci duruşması Trabzon 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etti. Duruşmaya Lokumcu ailesi ve avukatları katılırken sanık polis memurları duruşmada yer almadı.

Duruşmada ilk olarak 31 Mayıs 2011 günü olay tutanağı altında imzası olan polisler tanık olarak dinlenildi. Ardından olay günü Metin Lokumcu'ya müdahale eden 112 Acil görevlisi tanık olarak dinlenildi. Sağlık çalışanı "O dönem Hopa'ya ekstra ekipler çağrıldı. Çokça yardım isteyen vardı. Aracımız durduruldu, Metin Lokumcu araca yürüyerek geldi. Şiddetli göğüs ağrısı olduğunu söyledi. Biz de kendisinin pozisyonunu verdik. Damar yolunu açtık, en yakın hastaneye götürdük" ifadelerini kullandı.

Tanık ifadelerinin ardından söz alan Lokumcu ailesi avukatı Nagihan Bulduk, Metin Lokumcu'nun öldürüldüğü gün Hopa'da kullanılan gaz yoğunluğuna ilişkin bilirkişi raporu hazırlanılmasını ve Hopa'da olay yeri keşfi yapılmasını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, bilirkişi raporu ve keşif taleplerini reddederek, kalan tanıkların dinlenilmesi için duruşmayı 26 Ekim'e erteledi.

DURUŞMA SONRASI AÇIKLAMA
Duruşma sonrasında Trabzon Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. "Metin Lokumcu için adalet" pankartı açılan açıklamaya, Metin Lokumcu'nun ailesinin yanı sıra çok çevre illerden çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada konuşan Lokumcu ailesi avukatlarından Nagihan Bulduk, Metin Lokumcu'nun öldürülmesinin üzerinden neredeyse 12 yıl geçtiğini söyledi. Bu kadar sürede faillerin yargılanmasının halen devam ettiğine dikkati çeken Bulduk, "Bugün tutanağı tutan polisler dinlenildi ve halen dinlenilmeye devam edilecek polisler var. Dinlenilen polisler birbirinden farklı ifadelerde, çelişkili beyanlarda bulunuyor" dedi.

Yine biber gazı yoğunluğuna ilişkin bilirkişi raporu taleplerinin reddedildiğini kaydeden Bulduk, "Yine Hopa'da keşif yapılması yönündeki taleplerimiz reddedildi. Ancak 26 Ekim'de tekrar Metin Hoca için adalet arayışında olmaya devam edeceğiz. Hepinizi dava günü Trabzon Adliyesi'ne bekliyoruz" diye konuştu.