24 Nisan 2024 Çarşamba

Lisa Çalan'a hastanede ırkçı saldırı

IŞİD'in Diyarbakır saldırısında 2 bacağını kaybeden Lisa Çalan, ameliyat masasında yaşadığı 'ırkçı' diyaloğu sosyal medyadan paylaşırken ?Paramız yok, sizinkilere söyle de 5 bin lira versinler klozetin kenarına tutacaklar yapalım.? dediğini aktardı.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda 5 Haziran 2015 tarihinde yaptığı mitinge IŞİD tarafından bombalı saldırıda gerçekleşmişti. Bu saldırıda iki bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan, tedavisinin devam ettiği Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi’ndeki görevlilerin ırkçı saldırısına maruz kaldı.
 
Çalan, yaşadıklarını şu şekilde aktardı: “Dün, İbn-i Sina Hastanesi Ortopedi Bölümü’nde tekerlekli sandalye tuvalete girmediği için bacaklarım bu hale geldi. Bu tür şeyleri paylaşmak istemesem de Engelliler Haftası’nda böyle bir şey yaşamak paylaşma zorunluluğu hissettirdi. Üstelik ameliyat masasındaki diyalog da bir o kadar tuhaftı.
 
X: Protezleri nasıl aldınız?
 
Ben: Kampanyalar sayesinde sinemacılar ve Kürt dernekleri aracılığıyla.
 
X: Peki bacaklarını nasıl kestin?
 
Ben: Tuvalete giderken sandalye ile girmediğim için bacak etim sıkıştı ve yırtıldı. Koca hastanede engellilere uygun bir tuvalet yok, ne üzücü. 
 
X: Hastanemizin parası yok. Sizinkilere söyle de bize de bağışlasın. 
 
Ben: Size engelliler ile ilgili bir engelden bahsediyorum. Bu durumun sizi bizi mi var?
 
X: Hastanenin parası yok, sizinkiler 5 bin lira versinler de klozetin kenarına tutacaklar yapalım.”.
 
"Şimdi neye üzülmeli; engellilerin ısrarlı engellerine mi? Türkiye’de engelli olmaya mı, yoksa hastanenin ameliyat masasına yatırılan ırkçı söylemlere mi?" diyen Çalan, yaşananlara dair üzüntüsünü paylaştı.