27 Mayıs 2024 Pazartesi

'Kürdü kabullenmeyen zihniyet ağaçlarına da tahammül edemiyor'

Kürt kentlerinde yaşanan orman yangınlarına ilişkin Diyarbakır'da basın açıklaması yapan Dicle Amed Kadın Platformu, "Kürdün dilini, kültürünü kabullenmeyen zihniyet, yaşadığı coğrafyadaki ağaçlarına da tahammül edememektedir" diye belirtildi.
Dicle Amed Kadın Platformu, bölge kentlerinde askeri operasyonlar sonucunda çıkan orman yangınlarını AZC Plaza önünde protesto etti.
 
Eyleme HDP Diyarbakır milletvekilleri Saliha Aydeniz, Semra Güzel ve Remziye Tosun, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, DBP İl Eşbaşkanı Naşide Toprak katıldı. Açıklamanın yapıldığı alanı abluka altına alan polis, basın açıklamasının yapılmasını engellemek istedi. Milletvekilleri dışında kadın aktivislerin açıklama yapması durumunda müdahale etmekle tehdit eden polisler ile milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Polisin tehditlerine rağmen kadınlar basın açıklamasını yaptı.
 
Eylemde ilk sözü alan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, son bir ayda bölge kentlerinde askeri operasyonlar sonucunda orman yangınlarının meydana geldiğini belirterek, dün Lice ve Kulp ilçelerinin kırsal köylerinde askerlerin havadan açtığı ateş ve askeri operasyonlar sonucu ormanlık alanların küle döndüğünü söyledi. Buluttekin, Türkiye'nin batısında doğanın rant amacıyla tahrip edildiğini, bölge kentlerinde ise doğa katliamının yaşandığını ifade etti.
 
Dicle Amed Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, son bir haftada Mardin'in Omeryan bölgesi, Diyarbakır'ın Kulp ve Lice ilçelerinin kırsal mahalleleri, Dersim'in Pertek ilçesinde meydana gelen orman yangınlarının kamuoyunda korkuya neden olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Köylülerin evlatları gibi değer verdiği doğa yakılmakta. Kürdün dilini, kültürünü kabullenmeyen zihniyet, yaşadığı coğrafyadaki ağaçlarına da tahammül edememektedir. Tüm baskı ve şiddetin gerekçesi olan OHAL, resmiyette kalkmış olsa da; onu aratmayan yasa ve uygulamalarla coğrafyamızdaki ormanlarımız da olumsuz etkilenmektedir."
 
Kürt sorununun çözümsüzlüğünün doğayı da olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Güzel, "Güvenlik gerekçesiyle başlatılan operasyonlar sadece doğaya zarar vermemekte. İnsan yaşamını tehlikeye atmakta. Yanan her ağaç bir can bir nefestir. Her ağaç insan gibi özgür yaşamı hak etmektedir" dedi. AKP hükümete çağrıda bulunan Güzel, doğaya yönelik saldırılara son vermesi için hükümete çağrıda bulundu.
 
HDP'li vekil Saliha Aydeniz ise askeri operasyonlar adı altında doğa katliamının yapıldığını belirterek, "Köylerimizi insansızlaştırmak istiyorlar. Kürdistan'ın sürekli göç ile karşı karşıya kalmasını amaçlıyorlar. Doğa katliamı kadın katliamıdır, gençlerin katliamıdır. Kadınlar başta olmak üzere bütün kamuoyu bu politikalara karşı durmalıdır" şeklinde konuştu.