30 Haziran 2022 Perşembe

Kamu emekçileri: Biz kalacağız

KESK Mersin ve Amed Platformu yaptığı açıklamalarla kamu emekçilerinin işe iadesini istedi, geçici 35. maddeye dikkat çekti. Kamu emekçileri, "Reddinizi reddediyoruz" dedi. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine geri iadesi için Özgür Çocuk Parkı'nda açıklama yaptı. "Reddinizi reddediyoruz, KHK'liler gidecek biz kalacağız", "Haksız ve hukuksuz işten atılan KESK üyeleri işlerine iade edilsin" pankartının açıldığı eylemde emekçiler sık sık "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganları atıldı. Kamu emekçileri adına açıklamayı yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, ihraç edilen ve işlerine iade edilmesi için komisyona başvuran bin 300'den fazla kişinin başvurusunun halen karara bağlanmadığını hatırlattı.

Emekçilerin yıllardır her türlü bedeli ödeyerek bazı hak ve özgürlüklerini ancak elde edebildiğini ifade eden Sümbül, "Bu hakların ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlere karşı fiili ve meşru mücadele hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu meydandan bir kez daha haykırıyoruz; Haksız ve hukuksuz ihraçlar zulümdür, cinayettir. 5 yıl değil, 45 yıl sürse de bu hukuksuzluğunuz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Ret kararları iptal edilmeli, haklarında kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmedir" dedi.

DİYARBAKIR
KESK Amed Şubeler Platformu, KHK'lerle eklenen geçici 35'inci maddenin uygulamasına ilişkin Yenişehir ilçesindeki Hazal Park'ta açıklama yaptı. Diyarbakır Tabip Odası yöneticilerinin de destek verdiği açıklamada, "KHK'ler gidecek biz kalacağız" pankartı açılıp, "Bijî berxwedana kedkara" ile "Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek" sloganları atıldı. Açıklamayı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şube Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak yaptı.

Ülkedeki anti-demokratik uygulamaların ülkeye olan güveni yok ettiğini, krizi derinleştirdiğini ve halkı yoksullaştırdığını belirten Orak, şunları kaydetti, "İktidar ülkede yaşanan  derin kriz ile mücadele etmesi gerekirken, MHP ile birlikte milliyetçilik ve dini inançlar üzerine kurduğu sömürü siyasetiyle ülkeyi kutuplaştırdı. Halk yoksullukla mücadele etmeye çalışırken, şimdi ise açlıkla mücadele edecek bir duruma getirilmiştir."