5 Aralık 2023 Salı

İsrail'in saldırılarında katledilen Filistinlerin sayısı 11 bin 470'e yükseldi

İsrail ordusu Gazze Şeridi ve Batı Şeria'ya dönük saldırılarını sürdürürken, katledilen Filistinlilerin sayısı son verilere göre 11 bin 470'e yükseldi. Ancak abluka ve sağlık sisteminin çökmesiyle gerçek sayıların belirlenemediği kaydedildi.

Siyonist İsrail ordusu, Filistinli direniş gruplarının 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı hamlesi sonrası Gazze Şeridi'ne dönük soykırım saldırılarını gece boyunca sürdürdü.

Mutlak abluka altına alınan Gazze Şeridi'nin pek çok noktasına hava saldırıları düzenlendi. Cibaliye Mülteci Kampı'na düzenlenen bombardımanda en az 11 Filistinli katledildi, onlarca Filistinli ise yaralandı.

İsrail savaş uçakları ve topçu birlikleri, Gazze'nin Şeyh Rıdav, Tuffah ve Şucaiyye mahallelerine, Yafa Caddesi, Gazze kenti ve Nezzale bölgesine rastgele ateş açtı. İsrail'in, Deyr el-Belah'taki Bureyc Mülteci Kampı ile Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde yerinden edilmiş bir grup insanı hedef alması sonucu ölen ve yaralananlar oldu.

Öte yandan İsrail ordusunun El-Şifa Hastanesi'ne dönük saldırıları sürüyor. Saldırılar sonucu hastanede yer alan binlerce kadın, çocuk, hasta ve yaralı ölüm riskiyle karşı karşıya kaldı.

Kuzey Gazze'deki Endonezya Hastanesi de tamamen servis dışı kaldı. İsrail'in saldırıları sonucu Gazze'deki onlarca hastane çalışmaz hale geldi.

Gazze'ye dönük abluka sonucu iletişimsizlik de giderek büyüyor. Sağlık sisteminin çökmesi, elektrik ve internet kesintileriyle ölü sayısını tam olarak belirlemek imkansız hale geldi. Ancak son verilere göre İsrail'in saldırılarında en az 11 bin 470 Filistinli katledildi.

BATI ŞERİA'YA DÖNÜK SALDIRILAR GİDEREK YOĞUNLAŞIYOR
İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırılarda, en az 3 Filistinli öldü, 2'si ağır 9 kişi yaralandı.

İsrail ordusunun onlarca askeri araç, buldozer, helikopter ve SİHA'larla Cenin kenti ve kampına gece saatlerinden beri düzenlediği baskın en az 14 saat sürdü. İsrail ordusu kente birçok yönden saldırı gerçekleştirerek Cenin Mülteci Kampı'nı kuşattı.

İsrail askerleri ile silahlı Filistinli direnişçiler arasında çatışmalar çıktı. İsrail güçleri, baskınlara karşı çıkan Filistinlilere mermi ve yoğun biber gazıyla ile müdahale etti.

İBN-İ SİNA HASTANESİ'NE BASKIN DÜZENLENDİ
Cenin kentine onlarca askeri araçla farklı noktalardan giriş yapan İsrail askerleri İbn-i Sina Hastanesi'ni abluka altına aldı. İsrail güçleri hastaneyi kuşatarak, çalışanların hastaneyi derhal terk etmelerini istedi ancak doktorlar bu talebi reddetti. İbn-i Sina Hastanesi'ne baskın düzenleyen İsrail askerleri, sağlık emekçilerini hastaneyi boşaltmaya zorladıktan sonra rehin aldı. Baskında çok sayıda Filistinli işkence gördü ve yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve siyonist yerleşimcilerin saldırılarında 197 Filistinli katledildi.