4 Ekim 2022 Salı

HBDH'dan zırhlı araca saldırı eylemi

15 Ağustos Diriliş Hamlesi selamlama eylemlerine devam ettiğini kaydeden HBDH, 5 Ağustos'da Diyarbakır'da zırhlı araca saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu. Açıklamada, "Kürt halkını ve bütün ezilenleri tasfiye etmeye, onu siyaset sahnesinden atmaya dönük her saldırıya karşı birleşik devrimci gücümüzle cevap vereceğiz. Ve cevabımız 15 Ağustos Dirilişi gibi olacaktır" denildi. 

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) Sinan Dersim Milisleri, 5 Ağustos'ta Diyarbakır-Silvan otoyolunda zırhlı araca saldırı gerçekleştirdiklerini duyurdu. 15 Ağustos Diriliş Hamlesi selamlama eylemlerinin devam edeceği kaydedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"5 Ağustos'ta gece 23.00 sıralarında Amed-Silvan otoyolunda zırhlı araca saldırı gerçekleştirdik. HBDH Sinan Dersim Milisleri, Seyrantepe kavşağında zırhlı devriye aracına karşı parça tesirli bombalar, havai fişekleri ve ateşli silahlarla eylem gerçekleştirdi. Saldırı karşısında hareket edemeyen düşman, milislerimizle çatışmaya girmek zorunda kaldı. Kısa süreli çatışmanın ardından milislerimiz planlı bir şekilde eylem alanından ayrıldılar. Daha sonra gelen düşman takviye kuvvetleri bölgeyi abluka altına alsa da, milislerimiz kayıp vermeden üslerine ulaştılar.

Tarih, halkların devrimci yürüyüşünü yazıyor. Tarihi, ezilenler yazıyor. Bugün AKP-MHP faşizminin halklara baskısı, zulmü ve terörü artarak devam ediyor. Sömürü, işgal alabildiğine hızlanıyor. Halkımızdan aldığımız güçle büyüttüğümüz özgürlük yürüyüşümüz hesap sorarak devam ediyor. Kürt halkı faşizmin her cepheden saldırısına karşı ‘her yer direniş' sloganıyla cevap veriyor. Dağlarda, zindanlarda, miting meydanlarında ve daha birçok yerde faşizmin işgal saldırısının bir sonucu olarak tasfiye planlarına en güçlü duruşla direniyor. Dağlarda kimyasal gaz ve benzeri maddeler kullanarak savaş suçu işleyen faşizmden, zindanda Kürt tutsakları katleden katil iktidardan, sokaklarda-meydanlarda-mitinglerde Kürt halkına saldıran devletten hesap soracağız. Bu saldırıların hepsi faşist iktidarın eliyle planlanıyor. Onun her bir kurumu, unsuru, aracı bu saldırıların parçasıdır. Kürt halkını ve bütün ezilenleri tasfiye etmeye, onu siyaset sahnesinden atmaya dönük her saldırıya karşı birleşik devrimci gücümüzle cevap vereceğiz. Ve cevabımız 15 Ağustos Dirilişi gibi olacaktır.

Bu temelde, 15 Ağustos Hamlesi, halkımızın küllerinden yeniden doğuşudur. Düşmanın sınırsız vahşetine, kopkoyu baskı diktatörlüğüne başkaldırıdır. Bir halkın ayağa kalkışı ve özgürlüğe yürüyüşüdür. Milislerimiz, Diriliş Hamlesi'nden aldığı güçle düşmana darbeler vuruyor, özgürlük yürüyüşüne güç katıyor. Faşizmi yıkacağız, özgürlüğü kazanacağız!"