6 Aralık 2021 Pazartesi

Hacettepe'de işçiler TİS'te imzalanan zammı istiyor

Hacettepe Üniversitesi'nde Sosyal-İş Sendikası'na üye işçiler, toplu sözleşmede bağıtlanan ücret yerine asgari ücret verilmesine tepki göstermek için Sıhhiye Kampüsünde eylem yaptı.

Hacettepe Üniversitesi'nde Sosyal-İş Sendikası'na üye işçiler, sosyal tesislerde çalışan işçilere toplu sözleşmede bağıtlanan ücret yerine asgari ücret verilmesine tepki gösterdi.

Toplu sözleşmenin uygulanması için geçtiğimiz günlerde işçiler ve yönetim arasında yapılan görüşmede, kabul edilen zammın verilmemesinde ısrar edilince işçiler toplantıyı terk etmişti. Sosyal-İş Sendikası üniversite yönetimine tepki göstermek için Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Kampüsünde eylem yaptı.

"Rektör uyuma sözleşmeyi uygula", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız" sloganlarının atıldığı eylemde konuşan Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Celal Uyar, Hacettepe Üniversitesi ile 14 Eylül 2021 tarihinde toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını kaydetti. Ancak toplu iş sözleşmesinin ücret zammı ve diğer parasal hükümlerinin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesindeki üyelerine 2 aydır uygulanmadığını bildiren Uyar, "Pandemi nedeniyle bir yılı aşkın süredir kısa çalışma ödeneğine mahkum edilen ve bu dönemde borçlanarak geçinmeye çalışan üyelerimizin, mevcut ekonomik koşullarda dayatılan asgari ücretle yaşayacak halleri kalmamıştır. Yıllardır ofislerde, yemekhanelerde, yurtlarda, kantinlerde, otoparklarda, kreşlerde üniversitenin tüm yükünü omuzlayan işçilerimizin, bu angaryaya daha fazla dayanacak halleri kalmamış ve bıçak kemiğe dayanmıştır. Rektörlük kendi imzaladığı sözleşme hükümlerini iki aydır uygulamayarak, toplu iş sözleşmesinde yer alan 'karşılıklı iyi niyet ve güvenle iş barışını sağlamak' amacına da aykırı davranmaktadır" dedi.

Eyleme katılan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da yaklaşık 8 yıl önce yine Hacettepe'de sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin kampüste çadır kurarak direndiklerini hatırlattı. Türkiye'nin birçok yerinde işçilerin sendikalı olma, toplu sözleşme ve grev haklarının gasp edildiğini belirten Çerkezoğlu, konfederasyon olarak üyelerinin yanında olduklarını dile getirdi.