23 Şubat 2024 Cuma

Günlerdir kayıp olan Rojvelat Kızmaz'ın cansız bedeni bulundu

Günlerdir kayıp olan Rojvelat Kızmaz'ın cansız bedeni Hasankeyf Barajı'nda bulundu. Gazeteci Mehmet Kızmaz, tüm başvurulara rağmen kardeşinin aranmadığını söylemişti.

Batman'da Rojvelat Kızmaz 9 Şubat Cuma günü saat 10.30'da Petrol Mahallesi'ndeki evinden çıktı, bir daha da kendisinden haber alınamadı. Gazeteci Mehmet Kızmaz, kız kardeşi Rojvelat Kızmaz'ın 9 Şubat Cuma gününden bu yana kayıp olduğunu bildirmesinin ardından yeni bir paylaşım yaparak kardeşinin kıyafetlerini Hasankeyf Barajı'nın kenarında bulduklarını bildirdi. Bugün, günlerdir aranan Rojvelat Kızmaz'ın cansız bedenine ulaşıldı.

İLK ÜÇ GÜN ARAMA YAPILMADI
Rojvelat Kızmaz'ın abisi Mehmet Kızmaz, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Kardeşimin kaybolduğu 9 Şubat günü; karakola, il emniyete bildirmemiz rağmen bugüne kadar emniyetten tek bir arama dahi aileme gelmiş değildi, Batman'ın her sokağını karış karış her yeri 3 gün boyunca kendimiz aradık. Kardeşimin Hasankeyf'e gitmiş olabileceğini kardeşimin kaybolduğu gün emniyete bildirmemize rağmen, kardeşimin Hasankeyf'te bulunduğunu bugün kendimiz tespit ettik. Hasankeyf ilçe emniyet, jandarmaya da iş emniyetin bildirmesi gerekirken bugün onlara da kendimiz bildirdik. Ardından Hasankeyf'i, Dicle kenarını sadece kendimiz aradık. Kardeşimin kıyafetlerini su kenarında biz kendimiz bulduk. Arama teknesinin suda arama başlatılması yönünde talebimize de 'kaptan ilçe dışında' denildi. Şimdi kardeşimin kıyafetlerini bulduktan sonra arama teknesi nasıl da bir andan çalıştırıldı" ifadelerini kullandı.

'GÜLİSTAN DOKU'NUN YAKIN ARKADAŞIYDI'
Rojvelat Kızmaz'ın Dersim'de 5 Ocak 2020'de kaybolan Gülistan Doku'nun en yakın arkadaşı olduğunu belirten Mehmet Kızmaz, "Kardeşimin bulunması talebiyle gittiğimiz karakollarda suçlu muamelesi gördük. Benim kardeşim Gülistan Doku'nun en yakın arkadaşıydı. Kardeşimin eşyalarını su kenarında bulduk. Onca çağrılarımıza rağmen sadece iki dalgıç görevlendirildi. Bu yaklaşım kardeşimin isminden dolayı mı? Hasankeyf tarihini yok eden baraj şimdi çocukları yutuyor" diye tepki gösterdi.