27 Mayıs 2024 Pazartesi

Gıda-İş, OVP'nın geri çekilmesi talebiyle eylemdeydi

Hükümetin Orta Vadeli Programı'na (OVP) karşı eylem yapan Gıda-İş, işçi ve emekçileri, emeklileri daha da yoksullaştıracak olan programın derhal geri çekilmesini istedi. İşçiler, 24 Eylül'de Kartal'da yapacakları mitinge çağrı yaptı.

DİSK'e bağlı Gıda-İş Sendikası, iktidarın 2024-2026 dönemine ilişki Orta Vadeli Programı'na (OVP) ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Avcılar Marmara Caddesinde bir araya gelen Gıda-İş Sendikasına bağlı işçiler, iktidarın katıksız olarak sermaye sınıfının ve tekellerin iktidarı olduğuna dikkat çekti.

"Orta vadeli saldırı programı geri çekilsin. Kıdem tazminatıma dokunma" pankartının açıldığı eylemde sık sık, "Kıdem hakkımızı gasp edilemez", "İnsanca yaşamak istiyoruz", "İş, ekmek, özgürlük", "Krizin faturası patronlara" sloganları atıldı. Marmara Caddesinde bulunan Deprem Anıtı önünde gerçekleşen açıklamaya Emek Partisi de destek verdi.

'YENİ SÖMÜRÜ BİÇİMLERİ VAR'
DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, İktidarın krizden çıkmanın yol haritası olarak açıkladığı Orta Vadeli Ekonomik Program (OVP) hiç tartışmasız işçi ve emekçilere saldırı programı olduğuna dikkat çektu. Aslan, "Orta Vadeli Programın içinde, kıdem tazminatını kaldırmak, esnek çalışmayı daha fazla yaygınlaştırmak, özelleştirmeye hız vermek, işçi ve emekçiler üzerindeki vergi yükünü ağırlaştırmak, tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında emeklilerin yaşadığı açlık ve yoksulluğu katmerleştirmek, ülke topraklarının haraç mezat satılması, yeni zamlar, faiz ödemelerine ayrılan milyarlar, tekellere yeni teşvikler ve kıyaklar ile birlikte yeni sömürü biçimleri var" ifadelerini kullandı.

'İŞÇİ VE EMEKÇİLERİ DAHA DA YOKSULLAŞTIRACAK PROGRAM GERİ ÇEKİLMELİ'
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Orta Vadeli Programı hazırlarken patron örgütlerinden, sendikalardan ve odalardan görüş aldığını ve sosyal taraflara danıştığını ifade ettiğini söyleyen Aslan, "Evet sosyal taraflara danışıyor ama sermayeden yana tutumum alıyor, sermayenin isteklerini programa koyuyor. İşçi ve emekçilerin taleplerinden tekbir harf bile programda yer almamış. Açıklıkla bir kez daha ifade etmek gerekirse, bu iktidar katıksız olarak sermaye sınıfının ve tekellerin iktidarıdır. İşçi sınıfına, emekçilere ve ezilen halklara karşı bir iktidardır. Buradan bir kez daha sesleniyoruz. İşçi ve emekçileri daha fazla yoksullaştıracak olan Orta Vadeli Program geri çekilmelidir" dedi.

'24 EYLÜL'DE KARTAL'DA MİTİNG YAPACAĞIZ'
24 Eylül'de yapacakları emekliler buluşmasını duyuran Aslan,"Tüm emeklilerin insanca yaşaması ve ücret alması talebiyle Kartal'da yapacağımız mitinge davet ediyorum. Yeni eğitim ve öğrenim dönemi başladı, milyonlarca işçi ve emekçi ailesinin çocukları okula beslenme çantası hazırlamadan gitmek zorunda kalıyor. Tekellere milyarlarca dolar akıtan iktidar 'her öğrenciye bir öğün sağlıklı ücretsiz yemek' talebini karşılamıyor. Buradan bir kez daha sesleniyoruz, bir an önce tüm okullarda tüm öğrencilere 'bir öğün sağlıklı ücretsiz yemek' uygulamasını başlatın. Eğitimde ÇEDES projelerine son verin, her öğrenciye bilimsel, laik, demokratik eğitim ortamı sağlayın. Bu çağrımıza kulak verin, taleplerimizi karşılayın" ifadelerini kullandı.