24 Nisan 2024 Çarşamba

Diyarbakır Belediyesi taşeron işçileri 'ek protokol' istedi

Genel-İş Sendikası, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işçilerinin "ek protokol" talebinin görmezden gelinmesine tepki gösterdi. Kadrolu ve taşeron işçiler arasında çifte standart uygulandığı kaydedilen açıklamada, yüzde 30 ek zammın taşeron işçilere de verilmesi istendi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı Genel-İş Sendikası Diyarbakır 2 Nolu Şube, kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Personel AŞ'de uygulanan ayrımcı politikalara karşı belediye önünde eylem yaptı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı adayı Cengiz Dündar'ın da katıldığı eylemde, "Belediye şirket işçilerine yapılan ayrımcılık son bulsun" pankartı açıldı, "Direne direne kazanacağız", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı.

'BÜTÇELER SAVAŞA VE SİLAHA HARCANIYOR'
Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Becet Barut yaptığı açıklamada, yaşanan ekonomik kriz, yoksulluk ve işsizliğe değindi, "Yıllarca alanlardan güvenlikçi politikaların sorunlara çözüm olmayacağını, eğitime, sağlığa, emekçiye ayrılması gereken bütçenin savaş ve silah lobilerine aktarıldığını, halkın ve biz emekçilerin bunun faturasını ödemek zorunda kaldığımızı ve yoksullaştığımızı haykırdık" diye konuştu.

'AYRIMCILIK UYGULANIYOR'
Ekonomik krizin etkisini derinden hissettiklerini dile getiren Barut, "Bizler Diyarbakır Büyükşehir Personel AŞ. ve Med AŞ. işçileri olarak gece gündüz demeden kentin yaşanılabilir olması için ulaşımda, kanalda, asfaltta, parklarda, sokakların temizliğinde tüm gücümüzle çalışıyoruz. Buradan emeğimizin karşılığını almak için sesleniyoruz. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde emekçinin zam ve enflasyon altında ezilmemesi için ek protokol taleplerimize belediye yetkilileri kayıtsız kalmıştır. 'Böyle bir gündemimiz yok' denilerek binlerce işçi ve aileleriyle on binlerin beklentisi görmezden gelinmiştir. Buradan anlaşılıyor ki yapılan toplu iş sözleşmelerinde çifte standart uygulanmıştır. Kadrolu işçilerin sözleşmesinde 6 aylık enflasyon farklarının olmasına rağmen verilen ve hak gördüğümüz yüzde 30 zam oranının Belediye Şirket işçilerine de verilmesi vicdani ve insani bir zorunluluktur. 'Ayırım yapılmayacaktır' söylemine rağmen mevcut durum aksini ispat etmektedir" dedi.

'EK PROTOKOL HAKTIR'
Barut, bir kez daha belediye yönetimine çağrıda bulundu, "Ek protokol haktır. Krizin faturasını ödemek istemiyoruz. İnsanca yaşayabilecek bir ücretin hakkımız olduğunu ve ek protokol talebimize bir an önce cevap verilmelidir. Çağrımıza olumlu cevap verilmemesi durumunda sosyal medya hesaplarımız üzerinden bu konuyu ifşa edecek, kamuoyunun ve Amed halkının gündemine taşıyacak çalışmalarımız devam edecektir" diye belirtti.

Açıklama "İnsanca yaşamak istiyoruz", "Direne direne kazanacağız" sloganlarıyla son buldu.