5 Aralık 2023 Salı

DİSK'in 'vergide adalet' yürüyüşü İstanbul'dan başladı

DİSK'in "Gelirde adalet, vergide adalet" yürüyüşü İstanbul'dan başladı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınan adil bir vergi sistemi için Ankara'ya yürüyoruz" dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), aylardır yükselttikleri "Gelirde adalet, vergide adalet" talebiyle Ankara'ya yürüyor.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve yönetim kurulunun gerçekleştireceği yürüyüş, İstanbul Söğütlüçeşme'de başladı.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına büyük bir bölüşüm kriziyle girdiklerini söyleyen Arzu Çerkezoğlu, "Bu ülkenin bütün güzelliklerini ve değerlerini üreten işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, kadınların ve gençlerin ürettiğimiz değerden aldığı pay her geçen gün daha da düşüyor. Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz ama ürettiğimiz değerden payımızı alamıyoruz. Bir taraftan yüksek enflasyon, diğer taraftan hayat pahalılığı ve üzerimizdeki vergi yükü nedeniyle her gün daha da yoksullaşıyoruz" dedi.

İki yıldır "Gelirde adalet, vergide adalet" diyerek ülkenin dört bir yanında mücadele ettiklerini vurgulayan Çerkezoğlu, "Vergide adalet talebimizi, insanca yaşayacak bir ücret talebimizin karşılanması bir yana dursun, ülkeyi yöneten siyasi iktidar bir taraftan gerçek enflasyon karşısında ücretlerimizin her gün daha fazla gerilemesi karşısında herhangi bir adım atmıyor" ifadelerini kullandı.

İktidarın işçilerin üzerindeki vergi yükünü daha fazla artırarak yoksullaşmaya sebep olduğunu kaydeden Çerkezoğlu, "Ülkeyi yöneten AKP iktidarının siyasal ve sınıfsal tercihlerinin sonucunu yaşıyoruz. Bugün Türkiye'de bir ortalama ücret haline gelmiş asgari ücret bırakın yoksulluk sınırını, açlık sınırının bile çok altında. Bununla da kalmıyorlar, vergi yükü her gün daha fazla artıyor" dedi.

Adil bir vergi sistemi için Ankara'ya yürüdüklerini söyleyen Çerkezoğlu, "Gelirimizden ödediğimiz bu verginin hem oranı çok yüksek hem de gelir vergisi dilimleri bilerek düşük belirlendiği için yılın ilk aylarında sanki zenginleşmişiz gibi bir üst vergi dilimine geçiyoruz, daha fazla vergi ödüyoruz" dedi.

Arzu Çerkezoğlu'nun konuşmasını tamamlamasının ardından DİSK'liler, yürüyüşlerine başladı. DİSK'e bağlı sendikalara üye olan işçiler de İstanbul'dan başlayan yürüyüşe katıldı. 

İşçiler, "Kar, boran, fırtına; geliyoruz Ankara" sloganı attı.