21 Temmuz 2024 Pazar

Devlet üniversitelerinde 2'nci öğretim programları kapatıldı

YÖK, devlet üniversitelerinde 2'nci öğretim programlarını kapatırken, mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlarda da kontenjanı azaltıldığını açıkladı.

259'uncu Üniversitelerarası Kurul Toplantısı' Yükseköğretim Kurulu'nda (YÖK) gerçekleştirildi. Kurulun açılışında konuşan YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarına ilişkin yeni kararı duyurdu. Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını, mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlarda kontenjanın azaltıldığını açıkladı.

Özvar, "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir" dedi.

Özvar, "Yükseköğretim Yürütme Kurulunca alınan karar doğrultusunda, gelecek akademik yıldan itibaren Çocuk Gelişimi, Felsefe, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili Edebiyatı açık öğretim programlarına 'ikinci üniversite' kapsamında sadece 35 yaş üstündeki öğrenciler kayıt yaptırabilecek. Başta öğretmenlik mesleği olmak üzere ülkemizin istihdam dengesini yakından gözeterek bu kararları alıyoruz" ifadelerini kullandı.

'BAZI PROGRAMLARDA KONTENJAN DÜŞÜRÜLDÜ'
Özvar mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki kontenjanın düşürüldüğünü aktararak vakıf üniversitelerine de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını beklediklerini söyledi.