4 Ekim 2022 Salı

Amazon'da direniş sürüyor: Sendika buraya girecek

Amazon'a ait Ceva3/Tavşanlı deposu önünde direniş sürüyor. Vardiya değişikliği sırasında işçilere seslenen direnişçiler mücadelenin süreceğini kaydediyor. 

DGD-Sen üyesi işçilerin, Amazon çalışanlarına yönelik mobbing, sürgün ve işten atmalara karşı Gebze'de bulunan Amazon'a ait Ceva3/Tavşanlı deposu önünde direnişi sürüyor. Direnişlerinin dördüncü gününde olan işçiler, vardiya değişikliği yapan işçi servislerindeki işçilere sesleniyor. 

Aşırı yoğun çalışma saatleri ile ciddi sömürüye uğrayan işçiler, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinden de yoksun. İşçiler ayrıca hedefleri tutturmaları adına da mobbinge uğruyor. Hedefin altında kaldıklarında ise işten atma tehlikesiyle karşı karşıyalar. 

Yalancı şahitlerle işten atılan Mehtap Tütün işçilere şöyle seslendi: "Yasemin, Emrah Çelebi hepiniz buradan rezil ola ola  gideceksiniz. Biz onurumuzla burada bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz."

Öte yandan DGD-Sen'in Ceva Lojistik Amazon projesinde çalışan iş yeri temsilcisi İbrahim Volkan Çolakgil, gece vardiyasında olmasına rağmen bugün öğlen saatlerine kadar işten çıkarılmadı ve çıkışta ise direnişe katılmaması için uyarıldı. Arkadaşları tarafından alkışlarla kazanan Çolakgil, mesai sonrası direnişte yerini aldı. 

Direnişteki işçilerin talepleri ise şöyle:
🔹 "Sendikalı işçilere yönelik mobbing, sürgün ve işten atma tehditlerine son verilecek
🔹 İşçilerin sendikalaşma hakkı gasp edilmeyecek.
🔹 İşçiler bu talepler kabul edilmediği takdirde depoyu kitleyeceklerini, bunu yapabilecek örgütlü güce sahip olduklarını hatırlatarak 3 günlerinde direnişe devam ediyor."