23 Şubat 2024 Cuma

Akar Tekstil patronundan işçilere silahlı saldırı

İzmir'de işçilerin ücretlerini gasp eden Akar Tekstil patronu, sendika binasında toplantı yapan işçilere silahlı saldırıda bulundu, DERİTEKS Genel Başkanı Makum Alagöz yaralandı.

İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Akar Tekstil'de patron, işçilere silahlı saldırıda bulundu. DERİTEKS Genel Başkanı Makum Alagöz yaralandı.

Evrensel'in haberine göre uzun zamandır işçilerin haklarını vermeyen Akar Tekstil patronu, konkordato ilan ettikten sonra fabrikadaki makineleri taşımaya başladı. İçeride ücretleri ve sosyal hakları kalan işçiler bugün sendika binasında toplantı gerçekleştirdi.

Edinilen bilgiye göre, patron sendika yöneticilerine ve işçilere silahlı saldırıda bulundu ve DERİTEKS Genel Başkanı Makum Alagöz yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

'BU SALDIRI TÜM İŞÇİ SINIFINA VE TÜM SENDİKALARA YAPILMIŞTIR'
DERİTEKS, saldırıya ilişkin şu açıklamayı yaptı: "İzmir'de bulunan ve toplu sözleşmeli iş yerimiz olan Akar Tekstil'de iş yeri sahibi ve yöneticilerinden Hayrettin Akar'ın kardeşi Onur Akar tarafından, iş yerinde yaşanan ve işçilerin talebi üzerine kimi sorunları konuşmak üzere gittiğimiz görüşme esnasında Genel Başkanımız Makum Alagöz ve sendika yönetici ve çalışanlarımıza silahlı saldırıda bulunulmuştur. Saldırıda Genel Başkanımız Makum Alagöz bacağından vurulmuş ve yaralanmıştır. Sendika yönetici ve çalışanlarımızdan Örgütlenme Daire Başkanı Binali Tay ve Genel Koordinatör Engin Çelik arkadaşlarımız yara almadan kurtulmuştur. Genel Başkanımız Makum Alagöz'ün hayati tehlikesi bulunmamakta olup hastanede tedavisi devam etmektedir. Bu saldırı başta sendikamıza sonra da tüm işçi sınıfına ve onun örgütlü gücü tüm sendikalara yapılmıştır. DERİTEKS nezdinde işçi sınıfına yapılan bu saldırıyı kınıyor, takipçisi olacağımızı ve sınıf sendikacılığı çizgimizden geri durmayacağımızı 76. yılımızda bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz. Detaylı bilgiler ilerleyen zamanlarda kamuoyu ile paylaşılacaktır."