23 Şubat 2024 Cuma

Açlık grevindeki tutsaklar: Seçim sonrasında eylemimizi üst aşamaya taşıyacağız

Açlık grevindeki PKK ve PAJK'lı tutsaklar, 15 Şubat'ın ardından farklı bir evreye taşıyacakları açlık grevi eylemini dışarıdaki hamleyi etkilememesi ve seçim çalışmalarını engellememesi için seçim sonrasına kadar uzattıklarını duyurdu.

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü talebiyle 27 Kasım 2023'te hapishanelerde başlatılan açlık grevi sürüyor. Fırat Haber Ajansı'nda (ANF) yer alan PKK ve PAJK'lı tutsakların açıklamasında, "Seçimlerden sonra direnişimizi yeni bir evreye taşıyacağız" denildi. Deniz Kaya adına yapılan açıklamada, devam eden açlık grevleri ve tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti eylemlerine dikkat çekildi.

'KARARLILIĞIMIZ HER ZAMANKİNDEN ÇOK DAHA İLERİ DÜZEYDE'
"İçinden geçtiğimiz sürecin büyük riskler taşıdığı kadar başarı için imkan ve olanakların da fazlasıyla ortaya çıktığı bir süreç olduğunun bilincindeyiz" denilen açıklamada, "Bizler zindanlarda bulunan 10 bini aşkın PKK'li ve PAJK'lı tutsaklar olarak Önderliğimize (Öcalan), şehitlerimize, halkımıza ve mücadelemizin ortaya çıkardığı değerlere ölümüne bağlı olduğumuzu bir kez daha beyan ediyoruz. Böylesi tarihi bir süreçte zindanlarda da olsak görev ve sorumluluklarımızı yerine getirme, mücadelemizin başarısında rol sahibi olma kararlılığımız her zamankinden çok daha ileri düzeydedir" diye vurgulandı.

'EYLEMİMİZİ SEÇİM SONRASINA KADAR UZATTIK'
Açıklamada, "Önderliğimiz üzerindeki tecridin kaldırılması amacıyla 27 Kasım 2023 tarihinde başlattığımız ve 15 Şubat'ta yeni bir evreye taşıyacağımızı kamuoyuna ilan ettiğimiz dönüşümlü açlık grevi eylemimizi dışarıdaki hamleyi etkilememesi ve seçim çalışmalarını engellememesi için seçim sonrası sürece kadar uzattığımızı belirtmek istiyoruz" diye kaydedildi.

'GÜN İMRALI TECRİDİNİ KIRMA GÜNÜDÜR'
Dönüşümlü açlık grevi eylemlerini seçim sonrasına kadar uzattıklarını belirten tutsaklar, "Seçim sonrasına kadar Önderliğimiz üzerindeki tecridin devam etmesi halinde eylemimizi bir üst aşamaya taşıyacağımızı ve sonuç alana dek sürdüreceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz" denildi. Açıklamada, taleplerin karşılanması için tüm demokratik kurum ve çevrelerin sorumluluk alması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, "Gün Önder Apo etrafında kenetlenme günüdür. Gün Önderliğimizin fiziki özgürlüğü temelinde halkımızın özgürlüğünü kazanma günüdür. Gün İmralı tecridini kırma, Kürt soykırım siyasetini parçalama ve halkların özgürlük baharını yaratma günüdür" denildi.