30 Haziran 2022 Perşembe

Zırhlı araçla katledilen Can'ın duruşması 31 Ekim'e ertelendi

2019 yılında mühendis Cihan Can'ı zırhlı araçla katleden polis Hakan Avcı'nın yargılandığı duruşmada, müşteki avukatlarının dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi'ne taşınması isteği reddedildi, duruşma ise 31 Ekim'e ertelendi.

Diyarbakır'da 2019 yılında inşaat mühendisi Cihan Can'ı zırhlı otobüsle ezen polis Hakan Avcı'nın “bilinçli taksirle ölüme sebep olmak” suçundan yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sanık polis Avcı duruşmaya katılmazken, avukatı Faruk Uygun ile Can'ın ailesi ve avukatları Fuat Coşacak salonda hazır bulundu.

Sanık avukatı Uygun, olaya ilişkin düzenlenen bilirkişi raporunda Avcı'nın yüzde 70, Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunda ise yüzde 100 kusurlu bulunmasına işaret ederek, iki rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi için ATK'nın yeni bir rapor hazırlamasını istedi.

Can ailesi avukatı Coşacak ise iki raporda da oranların birbirine yakın olduğunu belirterek, yeni rapor hazırlanması isteğinin reddedilmesini talep etti. Eylemin kasten öldürmeye yönelik olduğunu ve canavarca hisle gerçekleştirildiğini kaydeden Coşacak, mahkemenin yetkisizlik kararı vererek dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini istedi.

Tarafların beyanından sonra iddia makamı dosyadaki eksik hususların giderilmesini talep etti.

Mahkeme, dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi talebine ilişkin bir karar vermedi, raporlar arasındaki çelişkilerin giderilmesi için yeni bir rapor hazırlanması istemiyle dosyanın Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'na gönderilmesine karar vererek, duruşmayı 31 Ekim'e erteledi.