26 Şubat 2021 Cuma

Yüksekdağ: Kobanê direnişini mahkum etmeye çalışanlar mahkum olacak

HDP'nin kapatılması tartışmalarına veri olarak sunulan Kobanê iddianamesini değerlendiren HDP eski Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, "6-8 Ekim Kobanê demokratik direniş ve dayanışması, büyük insanlık tarihinin yüz akıdır. Bu hareketi yalanla, provokasyonla, kendi suçlarını örtme telaşıyla mahkum etmeye çalışanlar, gerçeğin ve haklılığın gücü karşısında mahkum olacaklar." dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Mezopotamya Ajansı'na Kobanê iddianamesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishanesi'nde tutsak edilen Yüksekdağ, kendisinin de aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında hazırlanan Kobanê iddianamesini "yalanlar, iftiralar, yüzsüzlükler, trajedi belgesi" olarak tanımladı.

Yüksekdağ, 6 yıldır yürütülen algı operasyonu ve manipülasyonlara rağmen iddianamenin fiyasko olduğunu vurguladı. Yüksekdağ, hazırlanan Kobanê iddianamesinin IŞİD'in yenilgiye uğramasının intikamı olduğuna dikkat çekti, Kobanê dayanışma eylemlerinin büyük insanlık tarihinin yüz akı olduğunu kaydetti.

'POLİTİK ÖZGÜRLÜKLERE SAHİP ÇIKMA VE FAŞİZMİ YARGILAMA HAREKETİ'
AKP-MHP rejiminin faşist tahkimatı arttırdığı, kendileri dışında kalan herkesi terörist ilan ettiği koşullarda Kobanê iddianamesinin yargı silahıyla siyasete darbe yapmanın bir biçimi olduğunu belirten Yüksekdağ, "Siyasi iktidar Kobanê yargılaması ve buna eşlik eden HDP'nin kapatılması, tehdit ve operasyonları eşliğinde bir taraftan da erken seçime hazırlanıyor. HDP'yi etkisizleştirerek, -başarabilirlerse- siyaseten devre dışı bırakarak kazanabileceğini hesap eden bir çürük strateji bu. Ama esasen HDP'nin yarattığı halkçı demokratik gelişim dinamiğini, stratejik düzlemde sönümlendirme, Türkiye halklarını müebbet faşizme mahkum etme siyaseti izliyor. Bu nedenle Kobanê yargılaması ve HDP'ye yönelik saldırılar nezdinde bütün devrimci, demokratik, muhalif güçlerin geliştireceği tepki çok önemlidir. Bu süreç, topyekûn demokrasiye, politik özgürlüklere sahip çıkma ve faşizmi yargılama hareketinin yükselişine vesile olmalıdır" dedi.

'KOBANÊ DİRENİŞİ İNSANLIK TARİHİNİN YÜZ AKI'
HDP'nin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağını kaydeden Yüksekdağ, "Halkımızın, kadınların bundan en ufak şüphesi olmasın. Büyük yalanlar ve komplolarla büyük hakikatleri karartabileceğini sananlar, kendi yanılgılarının kurbanı olacaklar. Herkesin bilmesi gerekir ki 6-8 Ekim Kobanê demokratik direniş ve dayanışması, büyük insanlık tarihinin yüz akıdır. Bu hareketi yalanla, provokasyonla, kendi suçlarını örtme telaşıyla mahkum etmeye çalışanlar, gerçeğin ve haklılığın gücü karşısında mahkum olacaklar. Yitirdiğimiz canlarımızın acısı ve öfkesi yüreklerimizde hala çok taze. Siyasi iktidar 6 yıl boyunca ölülerimize bile ayrımcılık, haksızlık yaparak, katledilen Kürt yurttaşlarımızın, HDP'ye gönül vermekten cezalı insanlarımızın ahını, günahını aldı. Katilleri bulmak, suç duyurularının gereğini yapmak için kılını kıpırdatmayanlar, işin ucunun kendilerine çıktığını iyi bildiklerinden; asıl gadre uğrayanları yargılayarak kendilerini kurtarmak için çırpınıyor" diye konuştu.

'AKP, IŞİD'İN YENİLMESİNİN İNTİKAMINI ALMAK İSTİYOR'
AKP'nin stratejik müttefiki IŞİD ve insanlık dışı bölge planlarının Kobanê direnişiyle akamete uğraması nedeniyle demokratik halk zaferini cezalandırmak istediğine işaret eden Figen Yüksekdağ şunları söyledi: "Eğer iktidar işkenceci, tecavüzcü, katliamcı, tekfirci çeteler devletiyle komşu ve müttefik olsaydı, Kobanê dayanışma hareketi bu kadar içine dert olmayacaktı. Bu yanıyla hakkımızda açılan dava, kitlesel tutuklamalar ve bunun üzerinden yürütülen siyasi linç operasyonu, IŞİD yenilgisinin intikamını alma, Suriye'de, Türkiye'de, bölgede ve ona benzer yapıları destekleme, cesaretlendirme çizgisinin devamıdır. Aynı zamanda devlet içi ya da paralel kontra yapılanmalarının ipliğinin pazara çıkmaması, siyasi iktidarın çürüme düzeyinin, kimlere bağımlı ve mecbur olduğunun ortaya saçılmaması için böyle büyük bir komplo davasıyla Kobanê defterini kapatmak istiyorlar. Ne var ki bu dava böyle kalmaz, bu defter böyle kapanmaz."

'YARGILAYAN OLACAĞIZ'
Haklılıkları ve özgüvenlerinin en yüksek olduğu bir dönem olduğunu ifade eden Yüksekdağ, 'duru, sarih bir insanlık davasının yargılamasını' yapacaklarını söyledi. Yüksekdağ son olarak şunları söyledi: "Egemenler tarafından kana, ölüme, acıya bulanan nice büyük davada olduğu gibi yargılayan ve hakikate hakkını teslim eden bizler olacağız. Halklarımıza özgürlük ve adalet isteğine; nefretle, hışımla saldıranlar, mahkemeleri siyasi ikballeri uğruna uşaklaştıranlar ise kendi komplolarının karanlık sularında boğulacaklar. HDP'ye ve bizlere dönük bu siyasi darbe saldırısını düzenleyen, ortaklaşan herkes tarih sayfasına suçlu sıfatıyla yazılacak çünkü bu uydurma, zorlama davanın sonucu ne olursa olsun tarihsel akışın sonucu değişmeyecek."