25 Eylül 2020 Cuma

Yaşam savunucuları: Faytondan in, bisiklete bin

"Faytondan in, bisiklete bin" sloganıyla bir araya gelen yaşam savunucuları, atlara özgürce yaşam hakkının geri verilmesi gerektiğini söyledi.
Yaşam savunucuları, "Faytondan in, bisiklete bin" sloganıyla Kadıköy'deki Beşiktaş Adalar İskelesi'nden bir araya gelerek Bostancı'ya doğru pedal çevirdi. Daha sonra Bostancı Adalar İskelesi önünde bir araya gelen yaşam savunucuları, "Halka bisiklet atlara özgürlük" başlıklı bildirileri sokaktan geçenlere dağıttı. Eylem boyunca, "Faytonlar kırılsın beygirlere özgürlük" sloganı atıldı.
 
Bildiri dağıtımının ardından açıklama yapan Don Kişot Bisiklet Kolektifi Üyesi Betül Köse, "Eğlence, taşıma, eğitim ve hayvan sevgisi maskesi altında, hayvan istismarı üzerinden sürdürülen tüm ticari faaliyetlerin ve sömürü biçimlerinin artık tarihe karışması gerekiyor" dedi.
 
Hayvanlara binlerce yıllık adalet borçlarının olduğunu ifade eden Köse, "Atlar için köleliğin hüküm sürdüğü İstanbul Adalar ve faytonculuk yapılan her yerde, atlara yapılan zulme ve adına kaza denilen cinayetlere derhal son verilmelidir. Faytonculuk yapılan her yerde 'daha az fayton' veya 'atlar için daha iyi yaşam koşulları' değil, atlı faytonlar kaldırılmalıdır. Atlara özgürce yaşam hakkı derhal geri verilmelidir. Bizim türümüzün eşit ve özgürce yaşam hakkı onlarınkinden üstün değildir" diye konuştu.