7 Şubat 2023 Salı

Yargıtay, Beyoğlu'ndaki tecavüz davasındaki cezaları onadı

Yargıtay 14. Ceza Dairesi, Taksim'de darp edilen bir kadına tecavüz eden Dursun Aydemir ve Engin Kayıran'a verilen hapis cezalarını onadı.

Yargıtay, Beyoğlu'nda iki yıl önce gerçekleşen tecavüz olayında sanıklara verilen hapis cezalarını onadı.

Beyoğlu'na 21 Ocak 2017'de eğlenmeye giden E.Y. ve F.H.E., Balo Sokak'ta Rıdvan adlı erkek tarafından darp edildi. Darp sonucu bayılan F.H.E.'yi sırtına alan saldırgan, genç kadını Dursun Aydemir ve Engin Kayıran'ın bulunduğu binaya götürdü.

RIDVAN İSİMLİ KİŞİ BULUNAMADI
Üç gün sonra şikayetçi olan genç kadın, Kayıran ve Aydemir'in tecavüzüne uğradığını söyledi. F.H.E.'nin şikayeti üzerine Dursun Aydemir ve Engin Kayıran gözaltına alındı, genç kadını darp ederek binaya getiren Rıdvan isimli kişi ise kamera görüntülerine rağmen bulunamadığı için hakkında yasal işlem yapılamadı.

BİRİ 20 DİĞERİ DE 24 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI
Dursun Aydemir ve Engin Kayıran, "Nitelikli cinsel saldırı" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, iki kişi hakkında iddianame hazırladı.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Engin Kayıran'a, "Nitelikli cinsel saldırı" ve "Hürriyeti tahdit" suçundan 24 yıl, Dursun Aydemir'e de, "Nitelikli cinsel saldırı" suçundan 20 yıl hapis cezası verildi.

İSTİNAF MAHKEMESİNDEN SONRA YARGITAY DA KARARI ONADI
Taraflar dosyası İstinaf Mahkemesi'ne taşıdı. Davanın görüldüğü İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, 27 Kasım 2018 tarihinde dosya üzerinden yaptığı incelemede, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının usul ve yasaya uygun olduğunu belirterek tarafların istinaf başvurularını esastan reddetti. Tarafların başvurusu üzerine dosya bu kez Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, 3 Aralık 2019 tarihinde tarafların temyiz taleplerini reddederek kararı onadı.