16 Ekim 2021 Cumartesi

Urfa'da su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Urfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Ağveran (Keremli) ve Mağarıcık kırsal mahallesinde yaşanan sulama sorununa karşı çiftçiler sulama kanalının suyunu kesti.

5 yıl önce Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından çekilen suyun, 80 bin dönümlük tarlalarına yetmediğini belirten çiftçiler, bu nedenle ürünlerini çürüdüğü ifade etti. Buna tepki gösteren çiftçiler sulama kanalının suyunu kapattı.

Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile görüşmek isteyen çiftçiler, sorunlarının çözülmemesi halinde suyun tamamen kesilmesini talep etti. Her yıl dönüm başına 415 lira para ödediklerini belirten çiftçiler, sulama kanalındaki suyun yetersiz olmasından dolayı bazı durumu iyi olan çiftçilerin kurdukları su motorları ile tarlalarına su ulaştırdıklarını belirterek, bunun kendilerine ek masraf olduğunu belirtti.

Sulama kanalı görevlileri ve jandarma ekipleri bölgeye gelerek çiftçilerden eylemlerini sonlandırmalarını istedi. Çiftçiler jandarma ve kanal görevlileriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda eylemlerini sonlandırdı.