24 Ocak 2022 Pazartesi

Uçan Süpürge Kadın Filmleri 'uygun' bulunmadı

Kültür Bakanlığı, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri'ni "uygun" bulmadı ve ödenek desteğini kesti. Üstelik, karar festival sonlandıktan sonra geldi.
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne Kültür Bakanlığı ödenek desteği kesildi.
 
Bakanlık 20 yılın ardından ilk defa festivale ödenek vermeyecek.
 
Gazete Karınca'da yer alan habere göre, Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdür Vekili Erkin Yılmaz imzalı yazıda, "21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ adlı etkinliğe ilişkin destek talebiniz, Sinema Destekleme Komisyonu toplantı gündemine alınarak değerlendirilmiş olup, komisyonun 2018/3 sayılı kararı ile uygun bulunmamıştır" denildi. 
 
Festival organizatörleri, karara tepki gösterdi. Uçan Süpürge, şu açıklamayı yaptı:
 
“Bu festival, bütün engellemelere, her türlü baskıya ve zorlamalara rağmen, 21 değil, 51 değil, 61 yıl devam edecektir. 20 yıldır desteklenen festival, 21. senesinde, festivalin son bulmasının ardından, üstelik, bakanlığın logoları, her yıl olduğu gibi billboardlardan, el ilanlarına kadar bütün basılı ve görsel malzemelerde kullanıldıktan, festival ulusal ve uluslararası alanda bakanlığın desteğiyle yapılıyor göründükten sonra, neden uygun bulunmamış anlamak mümkün değil. Bakanlıktan gerekçeli karar talep ediyoruz."