28 Ocak 2023 Cumartesi

Türk devletinin saldırılarına karşı Süleymaniye'den mücadele çağrısı

PYD, Türk devletinin işgal saldırılarına ilişkin Süleymaniye'de siyasetçi, aydın, akademisyen ve gazetecilerin katılımıyla toplantı düzenledi. Toplantıda söz alan PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, "Rojava ve Güney Kürdistan'daki kazanımlara birlikte sahip çıkmamız ve mücadele etmemiz önemlidir" dedi. QSD Komutanı Mazlum Ebdî, işgal saldırısının sadece Rojava'yı değil Güney Kürdistan'ı da hedeflediğini vurguladı.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) tarafından Güney Kürdistan'ın Süleymaniye kentinde aydın, siyasetçi, akademisyen ve gazetecilerin katılımıyla toplantı düzenlendi. PYD Temsilcisi Cavidan Kemal'in açılış konuşmasının ardından PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ile Demokratik Süriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Ebdî'nin görüntülü mesajları yayınlandı.

ABDULLAH: KAZANIMLAR HEDEFTE
PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Kürt halkı ve siyasi partilerin soykırım ve kimyasal silah kullanımına karşı durması gerektiğini vurguladı, "Rojava ve Güney Kürdistan'daki kazanımlara birlikte sahip çıkmamız ve mücadele etmemiz önemlidir" diye ekledi.

Saldırıların amacının Kürt halkının kazanımlarını yok etmek olduğunu söyleyen Asya Abdullah, "Ortak bir direniş ve ulusal mücadele ile ancak bunu başarabiliriz. Büyük bedeller ödeniyor. Bizler de siyasi partiler ve aydınlar olarak tartışmalı ve mücadele etmeliyiz. Ulusal ve Kürdistani kazanımlarımıza sahip çıkmalıyız. Yasaklı kimyasal silahlar kullanılıyor. DAİŞ tehdidi de artıyor. Her alanda büyük çalışmalar yürütülmelidir. Bütün kurum ve örgütler birlik olup işgale karşı birlikte mücadele etmelidir. Bizlerde bu anlamda her çalışmaya hazırız" dedi.

EBDÎ: İŞGAL HAZIRLIKLARI YAPILIYOR
QSD Komutanı Mazlum Ebdî ise, bölgenin boşaltılmak istendiğine işaret etti. Ebdî, "Yeni bölgeleri işgal etmek için hazırlıklar yapılıyor. Halkın bunun karşısındaki tavrı her yerde ortaya çıktı. Kürt halkı haklı bir dava uğruna mücadele ediyor. Tehlike bitmedi. Bu nedenle DAİŞ'e karşı savaşan dost ülkeler tutumlarını artırmalı ve halk uyanık olmalıdır. Türk devleti sadece Rojava'yı değil Güney Kürdistan'ı de işgal etmek istiyor. Güney Kürdistan ve Rojava halkı dikkatli olsun. Onlar saldırı hedefidir. Bölgeyi adım adım işgal etmek istiyorlar. Bugüne kadar Güney halkı ve yurtsever şahsiyetler işgale karşı çıktı. Biz savaş istemiyoruz, barış yanlısıyız. Diyalog yoluyla çözmek istiyoruz. Direniş için hazırız. Güçlü cevaplar vereceğiz. Halkımızın desteğinin güçlenmesini istiyoruz. Hep birlikte bu planı bozalım" çağrısında bulundu.

KEMAL: ÖZGÜRLÜK İÇİN ÜÇÜNCÜ YOLU SEÇTİK
PYD Temsilcisi Cavidan Kemal ise, partisinin mesajını okudu. Mesajda, "Rejim çözümün ve demokratikleşmenin olmasını istemiyor. Halkın isteklerini yerine getirmiyor. Özgürlük için üçüncü yolu seçtik. Türk devleti kesintisiz saldırdı, batıda Efrîn, Girê Spî, Serêkaniyê gibi birçok alanı işgal etti. Barış ve diyalogdan yanayız. Rejimle de görüşmek istiyoruz. Bunun için uluslararası güçlerden siyasi bir zemin oluşturmasını ve Özerk Yönetim'in de sürece dahil olmasını istiyoruz. Tehlike var. Kürt halkına yönelik saldırının amacı sadece Rojava'yı değil, Güney Kürdistan'ı da işgal etmektir" denildi.

Mesajın ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.