20 Ekim 2020 Salı

TÜKODER İstanbul'da servis zamlarının geri çekilmesini istedi

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, UKOME tarafından okul servis ücretlerine yapılan zammın geri çekilmesini istedi.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Koçal, yaptığı yazılı açıklamada Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME) okul servis ücretlerine yüzde 11,5 zam yapılmasının halkı zor durumda bırakacağını belirtti.

Koçal, "Eğitim hakkının anayasal bir hak olması nedeniyle, eğitimde fırsat eşitliğinin de sağlanması için öğrenci servis hizmetleri merkezi hükümet ve yerel yönetimlerle işbirliği ile kamu hizmeti olarak verilmeli, bu hizmet özel servis araçları ile sağlanacak ise de bunun bedelleri de kamu tarafından ödenmelidir. Servis esnafının da mağdur olmaması için, girdi maliyetlerindeki artış dikkate alınarak enflasyon oranında yapılan artış oranı yerine başka yöntemler önerilmeli ve hayata geçirilmesi için devlet otoritesi harekete geçirilmelidir" dedi.

Koçal, zam yerine servis araçlarının ana maliyet unsurlarından olan akaryakıt, yedek parça ve servis bakımlarında yüzde 18 olan KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesi, araçların muayene, servis gibi hizmetlerinde indirim yapılması önerisinde bulundu.