18 Eylül 2020 Cuma

TİP'ten Barış Atay ve Erkan Baş açıklaması

TİP Kurucu Meclisi, basında çıkan "milletvekili Erkan Baş ve Barış Atay'ın HDP'den istifası" haberlerine dair açıklama yaptı.
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Kurucu Meclisi basında çıkan TİP Kurucu Meclis üyeleri ve HDP milletvekili olan Erkan Baş ve Barış Atay ile ilgili "Erkan Baş ve Barış Atay HDP'den istifa edecek" haberlerine dair bir açıklama yaptı. 
 
TİP Kurucu Meclisi'nin açıklamasında "TİP ve HDP arasında yapılan seçim ittifakına göre TİP Kurucu Meclis üyesi yoldaşlarımızın, seçimlerden sonra Türkiye İşçi Partisi'nin kuruluş çalışmalarında sorumluluk alması için gerekli tasarruflarda bulunmak konusunda karşılıklı uzlaşı sağlanmıştır" denildi.
 
Ancak bu kararın hayata geçirilmesi TİP ve HDP kurullarının istişare etmesi ile birlikte söz konusu olacağı ifade edilen açıklamada, "Gelinen aşamada yoldaşlarımızın görevi bir taraftan TİP'in kuruluşunu en etkili biçimde gerçekleştirmeye yönelik faaliyetlere güç vermek, işçi sınıfının kurtuluş, devrim ve sosyalizm mücadelesini sürdürmektir" diye kaydedildi.
 
Açıklamanın devamında şunlar belirtildi:
"Diğer taraftan ise parlamento içinde Saray diktatörlüğünün faşist saldırılarına ve provokasyonlarına karşı HDP'li dostlarımızla dayanışma içinde olmak, en geniş zeminde birlik ve direnişi örgütlemek, halkımızın sesini yükseltmektir.
 
"24 Haziran'daki seçim ittifakında olduğu gibi bundan sonra da önceliğimiz birlikte yaşamın güçlendirilmesi, yoldaşlığın korunması ve sosyalist mücadelenin başarısı olacaktır."