31 Ekim 2020 Cumartesi

Tertip Komitesi: Yasak Alevi inancınadır

18. Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi festivalin yasaklanmasına dair açıklama yaparak festival ile bir kez daha Dersim halkının inancı, dili, kültürü ve doğasına karşı bir yasak ile karşı karşıya olduklarını söyledi.
18. Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi festivalin yasaklanmasına dair Seyit Rıza Parkı'nda açıklama yaptı. 
 
Açıklamaya HDP Muş Milletvekili Gülistan Koçyiğit, sanatçı Ferhat Tunç ve kurum temsilcileri katıldı. 
 
Festival Tertip Komitesi adına açıklama yapan Hıdır Demir, Festival'in yasaklanmasına tepki göstererek, kararın son güne bırakılmasının ise iyi niyetten uzak olduğunu söyledi. Festival ile bir kez daha Dersim halkının inancı, dili, kültürü ve doğasına karşı bir yasak ile karşı karşıya olduklarını yineledi.
 
Festival'in yasaklanmasına rağmen etkinliklerin devam edeceğini belirten Demir, "Festival tarihleri arasında Dersim'de inanç yerlerimiz, doğa ve köylerimizi ziyaret etmeye devam edeceğiz. Şiirlerimiz, türkülerimiz, ağıtlarımız büyük bir coşku ve bazen de hüzün ile Munzur'a akacaktır. Bize reva görülen bu yasakçı, asimilasyoncu ve hak tanımaz davranışlar için artık yeter diyoruz. Kayyumsuz, yasaksız kültürümüz ve inancımız ile buluşacağımız özgür festivaller dileğiyle festivalimizi yasaklayan zihniyeti bir kez daha buradan kınıyoruz" dedi.